Jestem niesmialy, samotny, mam problemy w kontaktach z innymi ludzmi, boje sie ludzi, brak mi pewnos

6 odpowiedzi
Jestem niesmialy, samotny, mam problemy w kontaktach z innymi ludzmi, boje sie ludzi, brak mi pewnosci siebie, mam niska samoocene, nie mam nic w zyciu, nie umiem rozmawiac z kobietami, nigdy zadnej nie mialem, lat mam 29, pytanie mam ile trwa taka psychoterapia, ile potrzeba spotkan w takim przypadku zeby zmienic swoje nastawienie, myslenie, zycie?
Witam. Czas trwania psychoterapii uzależniony jest od wielu czynników. Np od celow ,oczekiwań.Podczas 1-2 pierwszych spotkan możliwe jest juz ustalenie czasu trwania terapii . Zapraszam na konsultacje. Pozdrawiam serdecznie.

To indywidualna kwestia i trudno odpowiedzieć Panu bez konsultacji. Plan i przybliżony czas trwania ustala się na pierwszym spotkaniu.
Zapraszam i pozdrawiam.
Witam, niestety bez konsultacji ciężko odpowiedzieć na zadane przez Pana pytania. Długość terapii to bardzo indywidualna kwestia, a z tego co Pan pisze widzę, że boryka się Pan z wieloma trudnościami. Bez dokładnego zagłębienia problemu, co może trwać nawet kilka sesji konsultacyjnych, ciężko jest określić plan leczenia. Dobra wiadomość jest taka, że psychoterapia daje duże szanse na zmniejszenie lub nawet całkowite zniesienie opisywanych przez Pana problemów i zmniejszenie cierpienia psychicznego.
Pozdrawiam, Paulina Stelmachowska
Witam Pana. Ile będzie trwała terapia – trudno określić, ale chcę Panu powiedzieć, że pierwsze zmiany mogą wystąpić bardzo szybko, np. w nastawieniu do życia i ludzi, sposobie myślenia w pewnych kwestiach. Proces zmian może rozpocząć się nawet po pierwszym spotkaniu i nie trzeba czekać na to do końca terapii. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że pacjenci (czasem właśnie na pierwszym spotkaniu) przedstawiają swoją sytuację, a następnie wspólnie omawiamy inne możliwe perspektywy widzenia danej sprawy. I doświadczają wtedy przełomu w patrzeniu na coś, co dotąd było przez nich widziane tylko w jeden sposób, po czym na następnej sesji mówią, że poprzednia rozmowa bardzo im pomogła, że zeszło z nich napięcie i że zaczęli inaczej patrzeć również na inne - podobne sprawy.
Bardzo dużą rolę w terapii odgrywa motywacja, a z Pana listu wnioskuję, że jest ona silna - to bardzo dobrze rokuje! Sama decyzja o podjęciu terapii jest już jakiegoś rodzaju przełomem, otworzeniem się na zmiany siebie i swojego życia. A terapia sama w sobie jest relacją z drugim człowiekiem, więc posiada dodatkowy czynnik uczenia się nowego sposobu współtworzenia relacji z drugą osobą, swego rodzaju oswojenia, pozbycia się nadmiernego lęku przed oceną, doświadczania od drugiej osoby akceptacji, nawet, gdy dowie się ona o naszych słabościach i wadach – to jest również przełomowe, zwłaszcza gdy wcześniej tkwiliśmy w schemacie myślenia o sobie, że nie jesteśmy godni zainteresowania, przyjaźni, czy miłości. Terapia może te schematy trwale zmienić, czego Panu życzę. Pozdrawiam. Dorota Braniewska
Witam serdecznie,
zdaję sobie sprawę, że na tak postawione pytanie chciałby Pan otrzymać konkretną odpowiedź (np czas trwania terapii wynosi pół roku lub 3 lata). Niestety odpowiedź jest uzależniona od wielu czynników. Psychoterapia zmienia obraz postrzegania świata, rozwiązuje wiele problemów. Warto zdecydować się na taką pracę, aby żyć spokojniej z większym zadowoleniem. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Odpowiem pytaniem - a dlaczego Pan o to pyta? Czego Pan się obawia, decydując się na psychoterapię? Terapia będzie od Pana wymagała zaangażowania swojego czasu i środków, a także współpracy z terapeutą. Czas trwania jest bardzo indywidualny, ale lepiej nastawiać się na dłuższy czas (np około roku) niż oczekiwać natychmiastowych efektów. Trzeba sobie dać czas i mieć trochę cierpliwości. Z mojego doświadczenia wynika, że kiedy pacjent widzi rezultaty swojej pracy z terapeutą, z reguły myśli "dlaczego nie zrobiłem tego wcześniej?" Serdecznie pozdrawiam.