Jestem mężczyzną (lat 22) i od paru miesięcy czuję przygnębienie. W dzień nie jest jeszcze aż tak źl

2 odpowiedzi
Jestem mężczyzną (lat 22) i od paru miesięcy czuję przygnębienie. W dzień nie jest jeszcze aż tak źle, ale od około 17 godziny zaczynam czuć ogromne przygnębienie, zaczynam płakać i nie mam ochoty na nic ani nic mnie nie cieszy. Dodatkowo przygnębienie narasta i przez to nie mogę usnąć. Nie martwiłbym się tak bardzo, gdyby nie fakt że nie mam żadnych powodów do smutku, moje życie w porządku się układa i powinienem być szczęśliwy, a jednak tak nie jest. Podejrzewam że może to być depresja. Chcę zacząć leczenie, jednak moje pytanie brzmi - Czy depresja jest uleczalna ? Czy jest szansa że kiedyś jeszcze poczuję się szczęśliwy ?
Dzień dobry,
Depresja jest uleczalna i, jak najbardziej, jest szansa, że poczuje się Pan szczęśliwy.

Proponowałbym wizytę u psychologa lub psychoterapeuty w celu podjęcia leczenia, a także u psychiatry, by zweryfikować, czy rzeczywiście to, co Panu dolega jest depresją (oraz, jeżeli będzie to wskazane, rozpocząć farmakoterapię).

Czasem na depresję cierpią osoby, które mają "obiektywnie" szczęśliwe życie. Przyczyny tego zaburzenia są trudne do jednoznacznego wskazania, jednak młody wiek i stosunkowo krótki czas trwania objawów dają nadzieję, że psychoterapia będzie skutecznym sposobem, by pomóc Panu zrozumieć co się dzieje, z czego może to wynikać, a przede wszystkim - jak reagować na to, co się w Panu dzieje, by mógł Pan w cieszyć się życiem.

Pozdrawiam,
Andrzej Głodek

Witam, depresja jest jednostka chorobową. A zatem poddanie się leczeniu, może sprawić, że poczuje się Pan szczęśliwie jak sam to nazwał. Zanim jednak do tego dojdzie, zachęcam do konsultacji u specjalisty, aby postawić diagnozę. Czy rzeczywiście jest to depresja, wówczas będzie można podjąc dalsze kroki ku poprawie samopoczucia. Zachęcam do psychoterapii dzięki której, zrozumie Pan co tak naprawdę się dzieje, oraz co jest przyczyną owego spadku nastroju.