Jestem bezradna.. mój brat ponad miesiąc temu próbował popełnić samobojstwo.. na szczęscie cudem wys

4 odpowiedzi
Jestem bezradna.. mój brat ponad miesiąc temu próbował popełnić samobojstwo.. na szczęscie cudem wyszedł z tego i żyje.. zostawiła go dziewczyna, był z nią prawie 10 lat.. przez miesiąc był na oddziale psychiatrycznym, a teraz wcale nie jest lepiej... boję się, że znów to zrobi, jego zachowanie, i każda wypowiedz jest negatywna bądź na temat byłej dziewczyny w samych superlatywach.. chciałabym mu pomoc, bo boję się i martwię o niego.. on nie chce rozmawiać z nikim, czasem cos się odezwie, ma umowiona wizyte (terapie)... ale powoli to ja i moja mama zaczynamy same wariować z tego wszystkiego.. staramy się, ale to nie przynosi efektow..
Witam serdecznie. W życiu niestety bywają trudne momenty, które czasami nas przerastaja. Warto wtedy wesprzeć się profesjonalną pomocą psychologiczną. Pani brat takową już ma. Trzeba czasu aby przebudować świat, który tworzony był co najmnie 10 lat (związek Pani brata z dziewczną). To co ja jednak widzę pozytywnego, to że wspieracie się wzajemnie w Waszej rodzinie. Kryzysy zdarzają się w wszystkim, ale aby sobie z nimi poradzić czasami trzeba skorzystać z pomocy psychologicznej. Serdecznie pozdrawiam

Dzień dobry,

to ważne, że brat posiada wsparcie w osobie Pani i mamy. Dobrze, że ma umówioną wizytę u psychoterapeuty. Trudność, z jaką się mierzy wiąże się z wieloma silnymi emocjami negatywnymi, tym silniejszymi, im silniejsze były emocje pozytywne w związku. Toteż jego zachowanie może przybierać skrajne postaci, w tym próby samobójcze. Wydaje się, że w tego typu przypadkach dobrze jest skorzystać z metody EMDR, która jest ukierunkowana na emocjonalno-poznawcze radzenie sobie z trudnymi zdarzeniami, przy uwzględnieniu czynnika neurofizjologicznego. To kluczowa różnica w porównaniu z podejściami klasycznymi. Co to znaczy? Negatywne zdarzenie może zostać zapisane w naszym mózgu w niejako zamrożonej, dysfunkcjonalnej formie w pamięci emocjonalnej. W innej części mózgu znajdują się natomiast informacje potrzebne do rozwiązania problemu, do której w chwili obecnej, bez pomocy terapeuty nie ma dojścia. Dzięki EMDR, w którym używamy bilateralnej stymulacji (rytmicznych ruchów gałek ocznych, bodźców dotykowych, świetlnych, ewentualnie słuchowych), poprawia się komunikacja między prawą i lewą półkulą mózgową. Stymulacja bilateralna w połączeniu z przywołaniem trudnego wspomnienia umożliwia jego przetworzenie, bez wtórnego straumatyzowania, co eliminuje zaburzenia na poziomie emocjonalnym i prowadzi do minimalizacji lub eliminacji danych objawów. Proszę rozważyć tę opcję.

Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek
Dzień dobry.
Pani brat ma bardzo duże szczęście, że otaczają go kochający ludzie. Prawdopodobnie stan psychiczny nie pozwala mu dostrzec tego pozytywnego aspektu, docenić jaki dar otrzymuje oraz zastosować się do dobrych rad. Dzięki pomocy psychologicznej będzie mógł otworzyć się na inne perspektywy oraz dostrzec, że wokół niego jest wiele osób oraz aspektów dla których warto żyć i walczyć. Obecna sytuacja jest dla Pań bardzo obciążająca, zatem warto spotkać się z psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże zrozumieć co dzieje się w głowie Pani brata oraz pomoże Paniom radzić sobie ze stresem i lękiem pojawiającym się w ostatnim czasie.
Życzę cierpliwości oraz wytrwałości.
Pozdrawiam serdecznie. Walkiewicz Roksana
Droga Pani
W trudnych momentach, kiedy chcemy pomóc innym, ważne jest również zadbanie o samego siebie. Zarówno Pani brat, Pani jak i cała Wasza rodzina przeszliście bardzo trudne chwile. Terapia dla Pani brata jest jak najbardziej wskazana. Sugerowałabym, aby również Pani i Pani rodzina zwróciły się do psychologa i wzmocniły na tyle, aby pomóc bratu przejść trudny okres w jego życiu. Psycholog może Wam zrozumieć sytuacje i da Wam wskazówki jak postępować.