jedna noga spuchnięta

1 odpowiedzi
Witam, mam 29 lat, nigdy tak naprawde nie chorowałam. Dokładnie rok i 7 mies temu przyszło na świat moje drugie dziecko. będąc w 9 mies ciąży byłam bardzo przeziębiona jednak nie byłam u lekarza, kurowałam sie domowymi sposobami Miałam powiększone węzły pod prawą pachą. Podczas wysiłku przy porodzie węzły te bardzo się powiększyły zrobiły sie takie duże grudy pod pachą które potem zaczęły się z czasem zmniejszac. Po jakimś czasie po porodzie udałam się z tym do lekarza rodzinnego który skierował mnie do hirurga. Miesiąc po porodzie miałam robione usg które wykazało "W DOLE PACHOWYM PRAWYM OGNISKA HIPOECHOGEICZNE OD 3mm do 6 mm o cechach zapalenia węzłów chłonnych. Chirurg przepisywał mi 3 antybiotyki(jeden po drugim) bezpieczne dla dziecka gdyż karmiłam piersią, jednak nie pomogły. Tak ok od kwietnia tego roku zaczęłam się zle czuc, robiło mi się słabo, bardzo chciało mi sie spac, udałam sie do lekarza rodzinnego, zrobiono mi ekg z którego wyszła arytmia, dostałam leki (po 0,5 tabletki ''BISORATIO 5'' dziennie)spuchła mi wtedy też prawa noga, na początku opuchlizna po nocy spadała a teraz już jest cały czas i w ogóle ta prawa noga jest grubsza od lewej, najbardziej w kostce.( to nie boli) Miałam już robione prześwietlenie by wykluczyć zwichnięcie, Zrobiłam sobie też USG doppler żył kończyn dolnych, i to też nie to, miałam też robione badanie usg okolicy przyśrodkowej stawu skokowo goleniowego, po prawej stronie przyśrodkowej stwierdzono pogrubienie tkanki podskórne o budowie zrazikowej. nie stwierdza sie patologicznych struktur i cech uszkodzenia torebkowo-więzadłowych. Pochewki ścięgniste nie pogrubiał, ścięgna o prawidłowej ruchomości i zachowanej ciągłości. Pan doktor powiedział że najprawdopodobniej sa to zastoje limfy pod skórą. Czy ta noga może mieć coś wspólnego z powiększonymi węzłami pod pachą, da się to jakoś wyleczyć???? bardzo proszę o pomoc i poradę do kogo należy najpierw sie udać by to wyleczyć.
Dzień dobry.
Kwestia powiększonych węzłów chłonnych jest zawsze niepokojąca z punktu widzenia onkologa. Myślę, że po pierwsze wymaga Pani porządnego badania klinicznego - m.in. oceny węzłów chłonnych szyjnych, pachowych, pachwinowych. W przypadku powiększenia węzłów wykonuje się biopsję, żeby wykluczyć choroby rozrostowe. Należy również wykonać badania krwi, zaczynając od morfologii, a także ocenić hormony tarczycy i TSH. To tak na początek. W zależności od wyników trzeba ukierunkować dalsze myślenie. Proszę wybaczyć, ale diagnostyka takich stanów przekracza możliwości konsultacji internetowej.
Łączę pozdrowienia,

dr Michał Lewandowicz