Jeden procent najbogatszych ludzi ma dwa razy więcej pieniędzy niż dziewięćdziesiąt dziewięć procent

2 odpowiedzi
Jeden procent najbogatszych ludzi ma dwa razy więcej pieniędzy niż dziewięćdziesiąt dziewięć procent reszty świata. Jak sobie psychicznie poradzić z taką dysproporcją gdy dominujaca kultura to materializm i konsumpcjonizm. Ponoć szczęśliwe sa te spoleczności gdzie wspolczynnik giniego (wspolczynnik nierownosci) jest niski. Prosze o komentarz psychologa.
Dzień dobry. Z perspektywy psychologicznej ważne jest uświadomienie sobie "czego chcę oraz na co mam wpływ w tej sytuacji?". Te pytania pomagają zdefiniować indywidualne cele (patrz: model SMART) i sposób ich realizacji. Może się okazać, że znalezienie się w gronie najbogatszych ludzi lub aktywny udział w kulturze materializmu i konsumpcjonizmu, nie jest dla danej osoby tak istotne, jak wydawało się wcześniej. Potrzeby przynależności do grupy, uznania, samorealizacji, o których pisał Maslow, można zaspokajać na wiele sposobów. Pozdrawiam, Marzena Pietrusińska

W jaki sposób ta dysproporcja wpływa na Państwa ? W jaki sposób powoduje ona dyskomfort ? Na czym miałoby polegać radzenie sobie z nią?

Po tym co Państwo napisali mogę jedynie zgadywać, że fakt istnienia takiej dysproporcji oraz poczucie życia w kulturze materializmu oraz konsumpcjonizmu wzbudzają jakieś myśli w Państwa głowie może nt. samego siebie a może nt. własnej skuteczności i własnej wartości.
Jakie to są myśli?

Pozdrawiam i powodzenia!