Jakimi badaniami laboratoryjnymi sprawdzę czy organizm otrzymuje odpowiednią ilość białka ? Wyczytał

5 odpowiedzi
Jakimi badaniami laboratoryjnymi sprawdzę czy organizm otrzymuje odpowiednią ilość białka ? Wyczytałem, że aminokwasy metabolizują do amoniaku i mocznika, ale brak mi wiedzy czy badać mocz czy krew (aby wykluczyć niedobó białka w diecie)?
Niedobory białka są niezwykle rzadkie, nawet na dietach wegetariańskich, także nie sądzę, aby ten problem dotyczył Pana, chyba, że bardzo intensywnie Pan ćwiczy. Wskaźnikiem stanu odżywienia organizmu białkiem jest pomiar stężenia białka całkowitego w surowicy krwi.

Witam, proszę sprawdzić poziom białka całkowitego w surowicy krwi. Niedobory tego składnika raczej nie występują. Warto zbadać również poziom wapnia całkowitego i zjonizowanego. Pozdrawiam.
Może Pan dla pewności sprawdzić również poziom białka w Pana diecie (przeliczyć w dostępnych kalkulatorach internetowych), prawidłowy to 1 g białka na kilogram masy ciała - dla osób uprawiających sporty zwiększamy tę ilość do 1,5-2 g /kg.m.c.. Ale faktycznie jak w poprzednich odpowiedziach - rzadko spotykamy się ze zbyt niskim poziomem białka w diecie, częściej odwrotnie - zjadamy go za dużo.
Dzień dobry!
Niedobór białka w diecie szacuje się na podstawie wyliczenia różnicy między podażą białka, a zapotrzebowaniem organizmu.
Natomiast jeśli chciałby Pan sprawdzić niedobór białka w organizmie, to wystarczy badanie krwi. Niemniej jednak byłoby ono zasadne w sytuacji, gdy przez dłuższy czas pojawia się niedobór białka w diecie lub stosowana dieta nie pokrywa zapotrzebowania energetycznego (głęboka redukcja).
Pozdrawiam!
zachęcam do wizyty w Por Dietetycznej i na podstawie wywiadu dietetyczno zdrowotnego ustalić zapotrzebowanie na białko i odp zaproponowac posiłki.
pozdrawiam serdrcznie