Jakie skutki uboczne ma picie napojów energetyzujących (energetyków) przez około 1,5 miesiąca (5 dni

2 odpowiedzi
Jakie skutki uboczne ma picie napojów energetyzujących (energetyków) przez około 1,5 miesiąca (5 dni w tygodniu) przez młodzież w wieku 13-16 lat?
Dzień dobry, regularna konsumpcja napojów energetyzujących o wysokiej zawartości kofeiny może powodować zaburzenia w rozwoju układu nerwowego, dlatego nie zaleca się ich codziennego włączania do diety dzieci i młodzieży. Według dotychczas opublikowanych danych w tej materii, nawet 29% młodych osób po spożyciu napojów energetyzujących odczuwa niepokojące symptomy, takie jak: kołatanie serca, ból głowy czy uczucie rozbicia. Pośród innych działań niepożądanych regularnego wypijania takich napojów wymienia się również drażliwość, niepokój i trudności z koncentracją uwagi. Wyniki niektórych badań sugerują w dodatku, że nadmierna konsumpcja napojów energetyzujących może zwiększać ryzyko arytmii serca, w tym również u dzieci. Mając na uwadze powyższe informacje nie ulega wątpliwości, iż należy zachować rozwagę w przypadku sięgania po tego typu napoje i starać się wyraźnie ograniczyć ich spożycie w diecie. Z wyrazami szacunku, Mateusz Durbas, Dietetyk Kliniczny i Sportowy, mateuszdurbas.pl
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Zdecydowanie dla rozwijającego się organizmu picie napojów energetyzujących nie będzie wskazane. Mogą one powodować nadpobudliwość, zaburzenia koncentracji, kołatanie serca. Ponadto napoje energetyzujące to spora dawka cukru, który to powinniśmy ograniczać w naszej diecie. Przyczynia się on do zwiększenia stanu zapalnego w organizmie i powoduje rozregulowanie gospodarki cukrowej w organizmie.