Jakie naturalne produkty mogą dodatkowo wspomóc leczenie wykrytej w moczu pałeczki ropy błękitnej?

2 odpowiedzi
Jakie naturalne produkty mogą dodatkowo wspomóc leczenie wykrytej w moczu pałeczki ropy błękitnej?
Dzień dobry,

Pałeczka ropy błękitnej jest wszechobecna w środowisku, dlatego występuje w wodzie, glebie oraz przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt. Należy do patogenów oportunistycznych, czyli wywołuje chorobę jedynie w sprzyjających warunkach związanych z osłabieniem odporności, a zatem rzadko u zdrowych osób. Bakteria ma minimalne wymagania co do substancji odżywczych i szeroką tolerancję warunków środowiska, w jakim się znajduje, a także produkuje również enzymy trawiące białka co ułatwia jej wnikanie w głąb tkanek. W leczeniu zakażenia pałeczką ropy błękitnej stosuje się na ogół antybiotykoterapię skojarzoną, najczęściej dwa antybiotyki. Jeśli chodzi o sposób odżywiania warto przede wszystkim zwrócić na uwagę na odpowiednią podaż energii, pełnowartościowego białka, tłuszczów i węglowodanów oraz prawidłową realizację zapotrzebowania na witaminy (zwłaszcza witaminę D w obecnym okresie) oraz składniki mineralne (szczególnie cynk oraz selen). Ponadto należy wdrożyć ogólne zasady zdrowego odżywiania, jeżeli nie istnieją żadne przeciwwskazania w postaci innych poważnych dolegliwości zdrowotnych. Podsumowując, trudno zarekomendować konkretne produkty spożywcze, które będą oddziaływać znacząco na proces leczenia, niemniej jednak za pomocą prawidłowego odżywiania można wspomagać funkcjonowanie układu odpornościowego, który odgrywa kluczową rolę w opisanej przez Panią sytuacji.

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Durbas
Dietetyk kliniczny i sportowy
mateuszdurbas.pl
Sugeruję wizytę: Konsultacja dietetyczna (pierwsza wizyta) - 160 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Pałeczki ropy błękitnej to bakterie, które powodują infekcje dróg moczowych. Leczenie takiej infekcji zwykle wymaga zastosowania antybiotyków, które przepisze lekarz. Jednakże istnieją naturalne produkty, które mogą dodatkowo wspomóc leczenie i złagodzić objawy.

Żurawina - badania wykazują, że sok z żurawiny może zapobiegać przywieraniu bakterii do ścian pęcherza moczowego, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka infekcji dróg moczowych. Można go pić jako sok lub jako suplement diety w postaci tabletek.

Probiotyki - suplementacja probiotykami może pomóc w przywróceniu równowagi bakteryjnej w organizmie i zapobiegać nawrotom infekcji. Najlepiej wybrać probiotyki zawierające szczepy bakterii, które są korzystne dla układu moczowego, takie jak Lactobacillus rhamnosus czy Lactobacillus crispatus.

Czosnek - czosnek ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, co może pomóc w zwalczaniu infekcji. Można go dodawać do potraw lub stosować w postaci suplementów.

Napary ziołowe - niektóre zioła, takie jak szałwia, pokrzywa czy skrzyp, mają właściwości przeciwzapalne i moczopędne, co może pomóc w złagodzeniu objawów infekcji dróg moczowych. Można pić herbatki z tych ziół lub stosować w postaci suplementów.

Należy jednak pamiętać, że naturalne produkty nie zastąpią antybiotyków i nie powinny być stosowane jako jedyny sposób leczenia infekcji dróg moczowych. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem i wykonywać zalecone badania kontrolne.