Jakie mogą być przyczyny przedwczesnego siwienia?

6 odpowiedzi
Witam.W wieku około 21 lat zaczęły mi siwieć włosy na głowie. Nie palę, odżywiam się w miarę dobrze, a żaden z rodziców raczej nie miał takiego problemu już w tym wieku. Chciałbym spróbować znaleźć tego przyczynę, oczywiście jeśli nie jest to po prostu genetyka. Czytałem, że może to być objawem kilku chorób. Moje pytanie brzmi: do jakiego lekarza powinienem się udać? Jakie badania powinienem zrobić? Czy da się zrobić badania na poziom np. witamin lub hormonów w organiźmie i czy są w tym wypadku uzasadnione?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
dzień dobry, domyślam się że próbował Pan różnych sposobów. Jeśli one nie pomogły radzę udać się do lekarza dermatologa. Niezależnie od tego ( o ile nie ma Pan dużych trudności emocjonalnych , kompleksów wymagających psychoterapii) warto zastosować techniki relaksu np trening autogenny Schultza lub Jacobsona. pozdrawiam lek.Piotr Znamirowski

nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, nie potrafię doradzić, proponuję udać się do dermatologa
pozdrawia Czesław Drozd
Witam
badanie niedoborów mogą się przydać. Często siwienie to niedobór cynku. Może to też być objaw dużego stresu lub traumy. Ja robię biorezonansowe badania niedoborów witamin, minerałów, metali ciężkich koenzymów, zakwaszenia w Łodzi lub w Warszawie - zapraszam :)
Wiele przyczyn może miec tutaj swoje znaczenie- niedobór glutationu a ten związany z zaburzeniami metylacji a tym samym z niedoborami witamin z grupy B, mogą być niedobory żelaza, cynku, problemy z tarczycą lub innymi chorobami autoimmunologicznymi.
Naprawdę trudno mając tak szczątkowe wiadomości próbować szukać winowajcę.
Mozna zrobić badanie minerałów z analizy włosa- pokaże niedobory. Mozna sprawdzić jak ma się polimorfizm genu MTHFR, niezbędna będzie suplementacja i zmiana nawyków zywieniowych. Pozdrawiam :)
Witam serdecznie.
Lekarzem, który zajmuje się tego typu problemem jest przede wszystkim dermatolog. Jednak proszę uzbroić się w cierpliwość i pewnie przed Panem dość długa droga po dermatologach, ponieważ nie każdy specjalizuje się w tego typu problemach.
Najpowszechniejszym powodem siwienia lub łysienia jest przede wszystkim stres. Nie chodzi tu o jakąś wielką traumę. Przewlekły stres, nieprawidłowy, niezdrowy tryb życia, nieprawidłowe odżywianie, niedosypianie to bardzo istotne czynniki predysponujące do siwienia.
Siwienie rzadko kiedy wynika z niedoborów witaminowych. Na pewno przemiany hormonalne w Pana organizmie mogą mieć wpływ. Należy jednak mieć na uwadze, że włosy siwe, są włosami jednak mocnymi. Brzmi absurdalnie, ale taka jest prawda. Włosy siwe są włosami często mocniejszymi niż inne A co za tym idzie - wyklucza to poszukiwanie np niedoborów witaminowych... Gdyby główną przyczyną były niedobory pokarmowe, zauważyłby Pan raczej łysienie / osłabienie włosów / osłabienie paznokci i inne objawy wynikające z niedoborów niektórych witamin.
To co poradzi dermatolog, to preparaty hamujące / spowalniające proces siwienia.
Oczywiście genetyka w tym przypadku ma kluczowe znaczenie. Nawet jeśli u rodziców nie wyglądało to identycznie, to Pan po prostu trybem życia (najprawdopodobniej) wygenerował przyspieszenie procesu siwienia.
Pozdrawiam,
Agnieszka Babisz
Przyczyną wczesnej siwizny jest bardzo często ogromny stres. proponuję zrobić następujące badania: poziom witaminy B12, biotyny, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego oraz aminobenzoesowego, cynk, miedź, żelazo, selen, jod, warto by sprawdzić pracę tarczycy, usg tarczycy, Ft3, Ft4, TSH, anty - TPO, pracę nerek, glukozę, krzywą cukrzycową. Jest to bardzo szeroki temat i można by zagłębiać się w coraz większe szczegóły, ja natomiast zaczęłabym od podstaw.