Jak postępować z przedwczesnym siwieniem?

4 odpowiedzi
Witam.W wieku około 21 lat zaczęły mi siwieć włosy na głowie. Nie palę, odżywiam się w miarę dobrze, a żaden z rodziców raczej nie miał takiego problemu już w tym wieku. Chciałbym spróbować znaleźć tego przyczynę, oczywiście jeśli nie jest to po prostu genetyka. Czytałem, że może to być objawem kilku chorób. Moje pytanie brzmi: do jakiego lekarza powinienem się udać? Jakie badania powinienem zrobić? Czy da się zrobić badania na poziom np. witamin lub hormonów w organiźmie i czy są w tym wypadku uzasadnione?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Witam serdecznie. Za nasz naturalny kolor włosów odpowiedzialne są melanocyty, czyli komórki wytwarzające barwnik tzw. melaninę. Włosy pozbawione barwnika pojawiają się wtedy, gdy melanocyty źle pracują. Za siwienie włosów odpowiadają przede wszystkim geny.Kiedy w ich funkcjonowaniu następują zaburzenia i nie dostarczają już barwnika do macierzy włosa – pojawiają się siwe włosy. Wieloletnie badania i obserwacje potwierdzają opinię, że dieta uboga w witaminy z grupy B sprawia, że włosy są słabsze i wcześniej pojawia się siwizna. Najbardziej niebezpieczne są niedobory biotyny, czyli witaminy H, witamin B3 i B5 oraz kwasu para-aminobenzoesowego (PABA). Gdy w organizmie brakuje selenu, miedzi, cynku, żelaza, to także przyspiesza proces siwienia włosów. Częstym powodem siwienia włosów są bardzo silne sytuacje stresowe.Jeśli siwe włosy pojawiają się juz w wieku 20-25 lat, to proces nazywamy przedwczesnym siwieniem, za które mogą odpowiadać: pewne choroby, właśnie bardzo silny stres (pod jego wpływem osiwieć można w ciągu kilku godzin lub dni), a także znaczne wyniszczenie organizmu. Chorobami wywołującymi przedwczesne siwienie jest np. anemia złośliwa, genetyczna choroba Wernera czy choroba Addisona-Biermera. Przyczyną siwienia może być także niedobór miedzi i witaminy B5, choć to jeszcze nie zostało udowodnione przez naukowców.Prawdopodobnie siwienie zależy głównie od naszych genów i to one warunkują wiek i tempo, w jakim siwienie zaczyna się i jak szybko postępuje. W związku z tym warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci badania morfologii krwi, poziomu żelaza, hormonów tarczycy (tzw. TSH) , można również oznaczyć poziom wit B12 i kwasu foliowego. Jeśli jest Pan ogólnie zdrową osobą i lekarz nie stwierdzi żadnych odchyleń od normy w badaniach podstawowych, to tylko należy się cieszyć... na rynku dostępne są już preparaty, które stymulują cebulki włosów do produkcji barwników i zatrzymują proces siwienia. Warto zadbać o urozmaiconą dietę bogatą w witaminy z grupy B, o odpowiedni odpoczynek oraz zero używek!!! Jeśli to nie poskutkuje...cóż siwizna też jest urocza. Pozdrawiam gorąco.

Dzień dobry! Przedwczesne siwienie faktycznie może być jednym z objawów chorób m. in. takich jak nadczynność tarczycy, awitaminozy (głównie niedobór witamin z grupy B), niedokrwistość wynikająca z nieprzyswajania witaminy B12 (tzw. złośliwa lub Addisona-Biermera), cukrzyca, choroby nerek, depresja, jednak praktycznie nie zdarza się, żeby był to jedyny objaw, siwienie raczej towarzyszy bardziej specyficznym symptomom powyższych schorzeń. Aby wykluczyć większość z tych chorób wystarczy wykonać podstawowe badania krwi (morfologia, TSH, stężenie glukozy na czczo, mocznika, kreatyniny, ewentualnie witaminy B12), na które skierowanie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Należy podkreślić, że poza czynnikami genetycznymi główną przyczyną przedwczesnego siwienia jest stres.
Badania oczywiście da się wykonać. Proponuję udać się do endokrynologa, trychologa i deramatologa
odpowiedziałam już na to pytanie