Jak złagodzić migrene?

2 odpowiedzi
Witam, w tym roku kończę 20 lat, a od 14 roku życia zmagam się z bardzo uporczywą i niezwykle częstą migreną. Zazwyczaj zaczyna się od lewego oka bądź lewej strony głowy, towarzyszy temu niezwykły światłowstręt, dźwiękowstręt, wrażliwość na zapachy, nudności osłabienie, rozdrażnienie, a nawet kilka razy prawie zemdlałam. Martwi mnie to coraz bardziej, wiem, że wizyta będzie konieczna, ale czy do jej czasu mógłby Pan doradzić co robić, aby to złagodzić? Leki przeciwbólowe praktycznie nie pomagają, jedynie solpadeine, którego nie chce nadużywać, ponieważ zawiera kodeina, od której można się uzależnić.
Dzień dobry.
Istnieje cała grupa leków, które można zastosować profilaktycznie.
Najbezpieczniej na tym etapie (bez badania) spróbować preparatu ze złocienia maruny (np. fever few).
Inne preparaty wymagają już dokładniejszego zapoznania się z dolegliwościam, historią choroby itp.
Pozdrawiam
Łukasz Jasek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Jeśli migrena jest częsta, występuje 5-6 razy w miesiącu, trzeba myśleć o leczeniu profilaktycznym. Leczenie profilaktyczne stosuje się również w przypadku, gdy napady mają ciężki przebieg - ból głowy trwa do trzech dni, napady są oporne na leczenie, u chorego występują przeciwwskazania do leczenia doraźnego lub pacjent go nie toleruje, lub odwrotnie, przyjmuje więcej niż 10 tabletek przeciwbólowych w miesiącu. W takiej sytuacji istnieje ryzyko uzależnienia się od leków przeciwbólowych.
Do leczenia profilaktycznego najczęściej stosuje się niektóre leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpadaczkowe, blokery kanału wapniowego, beta adrenolityki. Warunkiem powodzenia terapii jest stosowanie tych leków odpowiednio długo i w odpowiednio dużych dawkach. Nowej generacji leki przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe nie uzależniają, nie „ogłupiają” i nie otępiają.
W niektórych przypadkach długo trwającej migreny epizodycznej może dojść do jej przemiany w codzienne bóle głowy czyli właśnie w migrenę przewlekłą inaczej transformowaną.
Zgodnie z klasyfikacją, jeżeli ból głowy występuje częściej niż przez 15 dni w miesiącu, z czego 8 razy wystąpił ból głowy typu migreny to taką postać bólów głowy nazywa się migreną przewlekłą. Nie stosuje się leków przeciwbólowych, a leczenie polega na codziennym przyjmowaniu leczenia profilaktycznego. Nowoczesnym i bezpiecznym sposobem leczenia migreny przewlekłej jest leczenie toksyną botulinową. Na świecie metoda ta stosowana jest od kilkunastu lat, w Polsce od kilku. Leczenie jest skuteczne u około 80 proc. chorych. Stosowanie toksyny botulinowej jest uznawane przez przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bólów Głowy za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej.
Leczenia toksyną botulinową ma podobną skuteczność do powszechnie stosowanych leków przeciwpadaczkowych, ale w przeciwieństwie do nich, jest ono pozbawione ich działań niepożądanych.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.