Jak zachowuje się osoba która doświadczyła przemocy w rodzinie?

2 odpowiedzi
Jak zachowuje się osoba która doświadczyła przemocy w rodzinie?
Dzień dobry. Problem przemocy w rodzinie jest złożony i trudno jest w pełni odpowiedzieć na pytanie jak zachowuje się osoba, która jej doświadczyła. Jest to kwestia indywidualnych cech i doświadczeń każdego człowieka. Jednak doświadczanie przemocy w rodzinie, jako sytuacja silnie urazowa dla psychiki człowieka, obok zagrożenia obrażeniami cielesnymi powoduje, że osoba odczuwa strach i zagrożenie, traci zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Niezaspokojenie tych podstawowych potrzeb i chroniczny stres zaburza funkcjonowanie osoby i powoduje różnorakie konsekwencje psychiczne, a ponadto może być przyczyną schorzeń psychosomatycznych. Zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa, aby zrozumieć jaki wpływ na Panią/Pana mogła mieć doświadczona przemoc.
Czasami mamy do czynienia z dezorganizacją zachowania, wyuczoną bezradnością, problemami w regulacji emocji, chwiejnością emocjonalną, lękiem, smutkiem, złością, wycofaniem, niską samooceną i poczuciem własnej wartości, wstydem i poczuciem winy. Brak poczucia bezpieczeństwa w bliskiej relacji może też rzutować na relacje z otoczeniem, mogą się pojawić trudności w kontaktach z innymi ludźmi. Zauważamy także problemy zdrowotne, jak np. bezsenność, zaburzenia jedzenia, symptomy chorób psychosomatycznych, a u dzieci słaby rozwój motoryczny i fizyczny, moczenie nocne. Ponadto dziecko, które jest świadkiem przemocy, lub samo jej doświadcza jest bardziej narażone na stworzenie przemocowej relacji w dorosłym związku z partnerem.

Dzień dobry,

Osoba, która doświadczyła przemocy w rodzinie, może wykazywać różne reakcje i zachowania, które zależą od wielu czynników, takich jak stopień przemocy, jej częstotliwość i czas trwania, wsparcie społeczne, a także indywidualne cechy osobowości. Ofiary przemocy mogą doświadczać problemów psychicznych takich jak bezsenność, koszmary senne, zaburzenia stresu pourazowego (PTSD) lub inne zaburzenia zdrowia psychicznego. Mogą również wykazywać zmiany w zachowaniu, takie jak nadmierne unikanie sytuacji, które przypominają o przemocy, nadmierne picie alkoholu lub nadużywanie substancji, a także agresywne zachowania wobec innych. Każda sytuacja i każdy przypadek jest inny. Nie można zatem generalizować, ani wszystkich przypadków określać tak samo.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek