Jak poradzić sobie z toksycznym związkiem?

5 odpowiedzi
Dzień dobry Mam problem z moim partnerem. Myślę, że mnie zwodzi, i to od 7 lat. Unika rozmów, spotkań. Wiele razy próbowałam od niego odejść, jednak zawsze mnie zatrzymuje. To samo dzieje się w sytuacji, kiedy chciałabym spotykać się z kimś innym – zawsze doprowadza do rozpadu tej relacji/znajomości. Rozmowy i tłumaczenie nic nie dają.
Zachęcam do skorzystania z indywidualnej konsultacji z psychoterapeutą lub do rozmowy z partnerem na temat terapii par. Internetowa pomoc może być tylko wskazówką, ale nie rozwiąże Pani problemów. Pozdrawiam.

Idealnie byłoby gdybyście państwo udali się na konsultację pary i rozpoczęli pracę psychoterapeutyczną w tym kierunku. Jeśli partner nie chce skorzystać z takiej formy pracy zachęcam do indywidualnej terapii, ponieważ z jakiś powodów, mimo niezadowolenia i nieprzyjemnych emocji trwa Pani w dyskomfortowej relacji. My nigdy nie robimy rzeczy które nam czegoś nie dają. Pytanie jakie ważne Pani potrzeby są tu zaspokajane. Być może trzeba będzie sięgnąć do przeszłości, ale możliwe jest że związek ten wnosi bardzo dużo dobrego w Pani życie. Pozdrawiam
Trudności w relacjach partnerskich/małżeńskich to zawsze bardzo złożony problem. Mamy tendencję do tego, aby obwiniać partnera o wszystko, podczas gdy związek tworzymy razem i razem jesteśmy za ten związek odpowiedzialni. Z tego co Pani napisała wynika, że partner znacznie ogranicza Pani swobodę i niezależność, ale wygląda też na to, że Pani się temu poddaje. Nie znajduje Pani w sobie wystarczająco siły, aby się temu przeciwstawić. Jeżeli rozmowy nie pomagają i nie jest Pani w stanie wpłynąć na partnera (warto skorzystać z terapii partnerskiej), to pozostaje praca nad wzmocnieniem siebie w tej relacji. To na co mamy w życiu największy wpływ, to my sami i wszelkie zmiany warto zaczynać od siebie. Bardzo pomocna w takich sytuacjach jest psychoterapia. Spotkanie z terapeutą może stać się okazją do przyjrzenia się sobie z różnych perspektyw i odkrycia przyczyn zaistniałych trudności.
Być może wtedy partner pod wpływem Pani zmiany, zacznie inaczej Panią postrzegać, a Wasz związek będzie bardziej satysfakcjonujący. Może zdarzyć się też tak, że partner nie będzie gotowy na zmiany, ale wtedy Pani będzie mogła podjąć dojrzałą decyzję i z powodzeniem w niej wytrwać.
Dzień dobry,
pierwszym dobrym krokiem jest rozpoznanie co stanowi główne źródło problemu. W tym przypadku sama rozmowa pomiędzy partnerami może być niewytaczająca, co sama dobrze Pani zauważyła. Owocne bywają spotkania ze specjalistą, zwłaszcza z obojgiem partnerów, aczkolwiek nawet rozmowa z jedną ze stron pomaga spojrzeć na problem z innej głębszej perspektywy, Zaniepokoiła mnie Pani wypowiedzieć dotycząca ograniczania kontaktów z innymi ludźmi do których ma Pani prawo i z tego co rozumiem dużo dla Pani znaczą. nie chwiałbym rzucać Pani ogólniaki co może Pani jeszcze zrobić, gdyż do każdego swojego pacjenta podchodzę indywidualnie. gdyby chciała Pani uzyskać wsparcie w tej sytuacji i wspólnie zastanowić się nad możliwymi rozwiązaniami zapraszam na spotkanie. Pozdrawiam
Dzień dobry,
za relację odpowiadają dwie osoby. Co się w niej dzieje, bądź czego brakuje, czy trwa, czy zostaje zakończona zależy od nich. Trudno nam czasem zauważyć naszą odpowiedzialność, łatwiej umieścić w drugiej osobie. Czytając Pani wypowiedź mam poczucie, jakby Pani dostrzegała jedynie to co robi partner, pytanie więc co jest po Pani stronie- co Pani robi, albo czego nie robi? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie "jak poradzić sobie z toksycznym związkiem?". Wymaga to przyjrzenia się własnym zasobom, ograniczeniom, potrzebom. Następnie znalezienie najlepszego dla siebie rozwiązania w tej trudnej sytuacji. Z pewnością terapia pomogłaby Pani skupić się na sobie i poszukać takich rozwiązań.