Jak poradzić sobie z nerwowością i stanami lęku bez skutków ubocznych?

3 odpowiedzi
Witam serdecznie

Od dwóch lat odkąd urodziłam dziecko strasznie jestem rozdrażniona i strasznie nerwowa.Wszystko mnie irytuje.
Postaram się opisać swoje problemy od początku i przybliżyć mój problem.W rodzinie od początku była straszna rywalizacja(dokuczanie, dogryzanie, głupie śmianie kto lepsze ma dzieci itp, żadnej pomocy takiej szczerej i bezinteresownej).Zawsze byłam gdzieś tam nerwową osobą i stroniłam od ludzi, ale też wrażliwą (w głębi serca). Ciągłe nerwy w rodzinie i dogadywania itp doprowadziły do tego, że mam nerwicę( nie lubię światła,nauczyłam się chodzić spać o 3 nad ranem i śpię do południa i nadal jestem niewyspana).Może to też przez brak snu?. Też pojawiła mi się fobia na punkcie sprzątania tzn., nie może "kapnąć nawet kropla na podłogę, bo muszę ją zetrzeć. Wszystkie ścieram codziennie i dokładnie myję ,a wcześniej tak nie miałam, gdy chodziłam do gimnazjum czy liceum.(Te objawy, które opisuję nastąpiły tak około rok temu i trwają do dziś, bo taki stres ciągły to towarzyszył mi ciągle, ale teraz pojawiły się te objawy)
Nie mam objawów związanych z żołądkiem, tzn. mam apatyt, nie wymiotuję ani nic, głowa też mnie nie boli.Mam apetyt do jedzenia.

Dzieciństwo wspominam bardzo dobrze wszystko miałam.
Wspomnę też, że nie chcę brać od razu żadnych leków.Dobrze się czuję pod względem fizycznym i jak mam mieć tyle objawów to zrezygnowałam. Do tego opiekuję się małym dzieckiem, nikogo w domu nie ma i nie chcę się aż tak źle czuć...
Nie wiem, czy to też jest istotne ,ale jak byłam mała codziennie jadłam niesamowicie duże dawki słodyczy, chipsów. Mało wartościowych produktów. Mama mówi, że odżywianie źle wpłynęło na mój mózg.
...hmm wspomnę jeszcze, że trzy lata temu robiłam test Wechslera dla dorosłych w Krakowie i wyszła mi inteligencja w skali pełnej- inteligencji powyżej przeciętnej
Na początku myślałam o kupieniu lampy antydepresyjnej czy słuchawek do światło terapii valkee, ale wątpię,żeby pomogły na nerwowość,poza tym są kosmicznie drogie.Nie chcę tez podejmować terapii,bo są bardzo drogie,a zapewne długo trwają,często i nie stać mnie na to.Zaczęłam się zastanawiać,czy nie mam jakiegoś niedoboru czy nadmiaru od strony organizmu?. Zażywam codziennie dawkę 2000j.m wit D3,ale nigdy jej nie oznaczałam we krwi.Słyszałam też,że niedobory wit.B12 powodują spore rozdrażnienie i nerwowość.Robiłam też badania hormonalne takie jak prolaktyna,estradiol,progesteron i testosteron i tylko testosteron wyszedł troszkę zawyżony,ale nie jakoś kosmicznie.U ginekologa też wszystko w porządku.Oznaczałam też magnez,jonogram,kreatyninę,chlorki,mocznik,próby wątrobowe,enzymy trzustkowe,lipidogram, biało,wapń,żelazo,ferrytynę i te badania wszystkie wyszły w normie.Słyszałam też o kapsułkach o nazwie: 5-HTP,że podnoszą poziom serotoniny.Chyba oznaczanie jej nie ma sensu?. Też doradzano mi oznaczyć poziom dheaso4 i kortyzol.Skoro jestem nerwowa,to kortyzol i tak nie wyjdzie zawyżony?. Jest sens badać go naczczo jednorazowo razem z dheaso4?. Ma to jakieś powiązanie do moich stanów nerwowych i trochę depresyjnych? Jakbym mogła prosić o taką naprawdę fachową radę i konkretne sugestię.Starałam się szczegółowo opisać moją osobę

Dziękuję za odczytanie wiadomości i mam nadzieję, że uzyskam od odpowiedz zwrotną;)
Pozdrawiam
Szanowna Pani,
zachęcam do wizyty u psychiatry, który wraz z Panią będzie mógł rozważyć możliwości leczenia. Jeśli nawet nie zdecydowałaby się Pani na leczenie farmakologiczne, to psychiatra może Panią skierować na psychoterapię w ramach NFZ. Kolejki wprawdzie są dłuższe niż prywatnie, ale w Krakowie jest co najmniej kilka placówek świadczących takie usługi i, moim zdaniem, lepiej oczekiwać w kolejce na rozpoczęcie psychoterapii niż nie być wpisanym nigdzie. Sama psychoterapia jest, owszem, procesem dość długotrwałym, ale także mogącym przynieść wymierne korzyści dla Pani samopoczucia.
Z poważaniem,
Magdalena Musak

Witam. Urodzenie dziecka i ciężar opieki nad nim mogą prowadzić do wyczerpywania się zasobów i dochodzi do dekompensacji- w postaci objawów lękowych, nerwicowych, drażliwości, labilności emocjonalnej. Dużo modych matek doświadcza frustracji- czują presję otoczenia żeby być "naj" we wszystkich aspektach, są przemęczone, przeciążone i mają poczucie winy, że zamiast cieszyć się macierzyństwem doświadczają tych odczuć. To powszechne zjawisko. Zdecydowanie (o ile nie karmi już Pani dziecka piersią) doradzałabym włączenie leczenia farmakologicznego. To najszybszy sposób aby poczuła się Pani lepiej- leki zaczynają działać już po 3-4 tygodniach, podczas gdy na efekty psychoterapii trzeba czekać miesiącami. Nowoczesne leki przeciwdepresyjne nie mają objawów ubocznych które istotnie wpływałyby na Pani funkcjonowanie (chodzi o nieodzowną przy opiece nad małym dzieckiem czujność, koncentrację). Wiele osób przymujących w/w leki jest aktywnych zawodowo, pracuje lub studiuje. Sugeruję wybrać się na wizytę do psychiatry, który wybierze dla Pani najlepszą opcję leczenia. Pozdrawiam.
Witam.

Jako lekarz psychiatra zachęcam Panią do odbycia konsultacji psychiatrycznej. Leczenie moze powodować działania niepożądane, ale również suplementy diety nie są od działań niepożądanych całkowicie wolne. Właściwie dobrane leczenie farmakologiczne może przynieść poprawę w niektórych z opisanych przez Panią objawów.

Bardzo szczegółowo opisuje Pani swoje dolegliwości, sięga Pani również do przeszłości. Próbuje Pani łączyć jedno z drugim. To jest ważna umiejetność. Może być ona przydatna w trakcie psychoterapii. Po przeczytaniu Pani listu odnoszę wrażenie, że może Pani odnieść wiele korzyści z psychoterapii.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!