Jak najlepiej postąpić w przypadku silnego podejrzenia występowania konkretnego zaburzenia? 1. Udać

4 odpowiedzi
Jak najlepiej postąpić w przypadku silnego podejrzenia występowania konkretnego zaburzenia?
1. Udać się bezpośrednio na diagnozę nakierowaną na to zaburzenie.
2. Udać się do psychologa i zasugerować mu swoją autodiagnozę.
3. Udać się do psychologa i dzielić się jedynie objawami.
4. Inne wyjście.
Jeśli to cokolwiek zmienia chodzi o ADHD u osoby dorosłej
Dzień dobry. Najlepiej udać się do lekarza psychiatry, ktory dokona wstępnej diagnozy i on pokieruje: albo na badanie konkretnym narzędziem do psychologa w celu weryfikacji zaburzenia / choroby albo do psychoterapeuty na leczenie. Lekarz może dodatkowo wypisać leki jeśli takowe będą potrzebne, pozdrawiam

Dzień dobry,
Polecam na początek udać się do psychologa-diagnosty i podzielić swoimi przemyśleniami oraz oczywiście przedstawić niepokojące objawy. Ten, po przeprowadzeniu wywiadu, może użyć konkretnych narzędzi diagnostycznych.
Jednakże ostatecznie diagnozę stawia lekarz.
Dzień dobry,
Do jakich celów ma służyć ta diagnoza? ADHD to zespół objawów, które mogą występować także w innych zaburzeniach. i odwrotnie występowanie niektórych objawów nie musi oznaczać ADHD.
Psycholog o specjalności klinicznej może przeprowadzić wywiad / testy, postawić diagnozę i wystawić opinię. Psychiatra również . Samo postawienie diagnozy może być uwalniające, jednak dopiero terapia i / lub leki dadzą poprawę samopoczucia. Do psychiatry na NFZ można iść bez skierowania. Do psychologa należy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego lub psychiatry.
Dzień dobry,

W przypadku zauważenia u siebie jakichkolwiek trudności związanych m.in. z utrzymaniem koncentracji, szybkim rozpraszaniem się, zapominaniem, impulsywnością, tzw. "najpierw robię, potem myślę", przerywaniem innym podczas rozmowy, niemożnością czekania na swoją kolej, natłokiem myśli, potrzebą bycia w ciągłym ruchu lub chęcią dodawania sobie kolejnych bodźców, warto jest udać się na konsultację do psychiatry bądź psychologa. Każdy z tych specjalistów może przeprowadzić diagnozę pod kątem ADHD. Należy jednak pamiętać, że diagnoza jest procesem, co oznacza, że do postawienia danego rozpoznania nie jest wystarczające przeprowadzenie samego wywiadu lub samego testu psychologicznego (w przypadku dorosłych jest to DIVA-5). Wynik testu psychologicznego mówi o prawdopodobieństwie postawienia rozpoznania, a nie daje nam odpowiedzi wprost. Rzetelnie przeprowadzona diagnoza powinna składać się zatem zarówno z wywiadu jak i wspomnianego przeze mnie testu, ale także bardzo ważne jest wykluczenie zaburzeń osobowości.

Pozdrawiam,
Olga Stępień