interpretacja wyniku rezonansu magnetycznego kręgosłupa

6 odpowiedzi
Dzień dobry. Od kilku miesięcy cierpię na bóle kręgosłupa, a od kilkunastu tygodni - nogi. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne nie pomagają. Mam 56 lat. Poniżej opis rezonansu magnetycznego. Czy można to jakoś wyleczyć? Czy na tym etapie operacja jest niezbędna?

MR krzyżowo-lędźwiowego odc. kręgosłupa: Badanie wykonano w przekrojach strzałkowych w obrazach T1 i T2 zależnych, bez i z saturacją tkanki tłuszczowej oraz w przekrojach poprzecznych na poziomach tarcz międzykręgowych w obrazach T2-zależnych.
Dane ze skierowania: protruzja jądra miażdżystego na poziomie L4-L5 po prawej.

Nieznaczna lewostronna skolioza i nieznacznie spłycona fizjologiczna lordoza lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze przednio-bocznych krawędzi trzonów (głównie L1-L2), zmiany zwyrodnieniowo-zniekształcające o niewielkim nasileniu w obrębie wyrostków stawowych (z niewielkim odczynem wysiękowym w stawach na poziomie L3 do L5) i wyrostków stawowych. Drobne, dotrzonowe przepukliny w obrębie blaszek granicznych oraz niewielkie zmiany zwyrodnieniowe trzonów pod postacią ognisk stłuszczenia pod blaszkami granicznymi.

Na poziomie L3/L4: nieznaczne obwodowe uwypuklenie tarczy m/k dyskretnie modelującej worek oponowy i przylegającej odcinkowo do prawego korzenia L4.
Na poziomie L4/L5: tylna, dokanałowa ekstruzja struktur tarczy międzykręgowej w obręb prawego zachyłka bocznego z uciskiem w jego obrębie prawego korzenia L5. Poza tym struktury tarczy wypełniają dolne partie prawego kanału korzeniowego: bez cech konfliktu korzenia L4.
Na poziomie L5/S1 niewielkie, tylne, szerokołukowe uwypuklenie tarczy m/k z cechami dyskretnej centralnej protruzji z niewielkim uciskiem worka oponowego.
Na pozostałych poziomach nie stwierdza się patologicznych uwypukleń tarcz międzykręgowych.
Stożek końcowy rdzenia kręgowego na poziomie L1L2.

Wnioski: nieznaczna lewowypukła skolioza i spłycona fizjologiczna lordoza odcinka L kręgosłupa. Zmiany zwyrodnieniowe w odcinku L o niewielkim nasileniu. Przepuklina tarczy międzykręgowej L4/L5 ze stenozą prawego zachyłka bocznego kanału kręgowego i z uciskiem prawego korzenia L5. Nieznaczne uwypuklenia tarcz m/k na poziomach L3/L4 i L5/S1 z modelowaniem / uciskiem worka oponowego.
Witam, jeśli dolegliwości występują już tak długo a leczenie zachowawcze jak do tej pory nie jest skuteczne to należy brać od uwagę leczenie operacyjne. Korzyści płynące z zabiegu są dosyć duże, mianowice pozbycie się przy istniejącej dużej patologii dolegliwości niemal natychmiast za celne niewielkiej rany operacyjnej i zaledwie kilku dni pobytu w szpitalu. Z opisu dolegliwości wynika ze nie ma Pan/Pani dolegliwości , które są objawami ubytkowymi, tak wiec bezwzględnych wskazań do leczenia operacyjnego nie ma.
Reasumując, jest tomoment kiedy to bardziej pacjent decyduje czy podda się leczeniu operacyjnemu biorąc pod uwagę możliwe korzyści i ryzyko idące w parze z leczeniem operacyjnym. Pozdawiam

Szanowna Pani/ Szanowny Panie
Opisano zmiany zwyrodnieniowe, które mogą być przyczyną bólów lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Opisana przepuklina krążka międzykręgowego L4/L5 może powodować bóle promieniujące wzdłuż prawej kończyny dolnej. Każdy z tych stanów można leczyć. Konieczne jest badanie lekarskie i osobista ocena obrazu MR przez specjalistę. Zapraszam na konsultację do Katowic - lista poradni wyszczególniona na moim profilu.
Z pozdrowieniami,
Krzysztof Zapałowicz
Jeżeli bóle promieniują do prawej kończyny dolnej to zapewne są związane z przepukliną na poziomie L4/5. Biorąc pod uwagę czas trwania dolegliwości rozsądnym rozwiązaniem jest operacja.
Przy ucisku korzenia przez wypadnięty fragment dysku (ekstruzja) operacja może się okazać najkrótszą drogą do zdrowia. Wskazana jest konsultacja neurochirurgiczna, ocena oraz ew. zaplanowanie leczenia.
Po analizie obrazów można myśleć o operacji
Witam , dolegliwości i obraz rezonansu wskazują na chorobę, która można leczyć skutecznie metoda operacyjną. W naszym ośrodku proponujemy w pełni endoskopowe leczenie dyskopatii lędźwiowej. Zapraszam
PiotrWinkler