Interpretacja wyników MR kręgosłupa po discektomii

5 odpowiedzi
Dzień dobry
Proszę bardzo o informacje co oznacza mój opis i czy powinnam spieszyć do lekarza :)
Opis badania:
Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencjach przeglądowych FSE T1, FSE T2, STIR oraz T1 FSE, T1 FSE FS po dożylnym podaniu środka kontrastowego, w płaszczyznach poprzecznych, strzałkowych, w warstwach o grubości 4 mm.
Dane ze skierowania: stan po mikrodiscektomii L4/L5 (czerwiec 2017 roku).
Lordoza lędźwiowa zniesiona.
Tenednecja do retrozmyku L4-L5.
Poziome ustawienie kosci krzyzowej.
Wysokości trzonów kręgów w normie.
Dehydratacja tarcz od L3 do S1, z uszkodzeniem pierścieni włóknistych, zwlaszcza L4/L5 z hiperwaskularyzacją na poziomie uszkodzonych pierścieni.
Zwężenie tarcz L4 do S1.
Nierówne obrysy blaszek granicznych w przyleganiu do tarczy L4/L5, z przebudową obrzekowa szpiku kostnego w przyleganiu i niewielką hiperwaskularyzacją.
Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze stawów międzykręgowych.
Stożek rdzenia widoczny na poziomie L1 - prawidłowy.
Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego prawidłowy.
Przebudowa zanikowo-tłuszczowa mieśni przykręgosłupowych głebokich w segmentach dolnych, a na poziomie operowanym zmiany bliznowate, ziarnina wzmacniające pokontrastowo.
Wolny płyn międzypętlowo i w zachyłku maciczno-odbytniczym.
Po prawej 2 cm torbiel jajnika - w pierwszej kolejnosci niepęknięty pęcherzyk - do oceny w kontekscie fazy cyklu, ewentualnie do kontroli w USG.

Na poziomie L3/L4 widoczne jest uwypuklenie tarczy międzykręgowej typu bulging, do kanału kręgowego i otworów międzykręgowych, na głębokość 3mm, z modelowaniem worka oponowego, bez cech kolizji z korzeniami nerwów rdzeniowych.

Na poziomie L4/L5 nierówne obrysy powierzchni tylnej krązka, z ubytkiem w części tylno-pośrodkowej - na tym poziomie widoczne uwypuklanie się krążka na 2 mm dokanałowo. Widoczny ponadto bulging, w tym uwypuklenie na 5 mm w obręb prawego otworu m/k i 5,5 mm w obręb otworu lewego. Zwężenie zachyłków korzeniowych i otworów m/k, również przez zwyrodnienia stawów m/k. Korzenie L5 przylegają do krązka w zachyłkach, z mozliwymi co najwyżej kolizjami ułożeniowymi.
Stan po fenestracji lewostronnej, z penetracją blizny/wzmacniającej pokontrastowo ziarniny w obręb kanału kręgowego -w grzbietowej, lewobocznej części kanału widoczne pasmo blizny grubości do 2,5 mm. Blizna penetruje w obręb zachyłka korzeniowego lewego, przylegając do pochewki korzeni L5 lewych. Korzenie L5 nie są pogrubiałe, sygnał w granicach normy.

Na poziomie L5/S1 szerokopodstawna, tylno-lewoboczna protruzja jadra miażdżystego do kanału kręgowego i lewego otworu międzykręgowego na głębokość 4 mm, z przyleganiem do korzeni lewego nerwu rdzeniowego S1 oraz nerwu L5 lewego, bez ucisku struktur nerwowych.

Na granicy objętej badaniem widoczny obszar obrączkowatego wzmocnienia - odcinkowo wzmacniająca śluzówka pętli jelitowej? Konieczna ocena w kontekście wywiadu klinicznego, ewentualnie badanie MR miednicy lub enterografia MR.
Wnioski: w opisie.
W badaniu uwidoczniono zmiany po zabiegu mikrodiscektomii.powinna Pani oczywiście pofatygować się na kontrol, gdyż operator jedynie jest w stańie właściwie zinterpretować wyniki, które Pani opisała.

Witam, przedstawiony opis MRI kr.L/S przedstawia typowy obraz pooperacyjny. Pelnowartościowa konsultacja jest możliwa po obejrzeniu wyników badań i przeprowadzenia badania neurologicznego przez specjalistę oraz poznaniu obecnego stanu klinicznego.
Torbiel jajnika opsiywana w badaniu wymaga konsultacji z ginekologiem, ocena zalezy od tego w jakiej fazie cyklu Pani znajdowała się w chwili badania oraz od badania ginekologicznego. Natomiast podejrzenie zmiany opisanej w ostatnim akapicie proponuje skonsultować z chirurgiem ogólnym. Chirurg oceni wywiad kliniczny oraz jeżeli będzie taka potrzeba skieruje na odpowiednie dodatkowe badania. Proponuje nie zwlekać z wizytą u chirurga.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Przepraszam, że moja odpowiedź nie jest natychmiastowa, ale moje konto nie funkcjonowało z przyczyn technicznych niezależnych ode mnie.
Opisane zmiany mogą powodować dolegliwości bólowe, jednakże jest ich wiele i nie mogę się ustosunkować do ich udziału w dolegliwościach bez informacji - jaki zabieg przeprowadzono u Pani. Niezbędne jest badanie neurologiczne i ocena wyników badań obrazowych aktualnych oraz tych, które wykonano przed operacją - w celu ustalenia sposobu leczenia.
Zajmuję się leczeniem takich stanów. Zapraszam na konsultację, poradnie, w których przyjmuję są wyszczególnione na moim profilu znanylekarz.pl.
Z pozdrowieniami, Krzysztof Zapałowicz.
Sam opis MR nie jest kluczowy w ocenie konieczności i zakresu leczenia, najważniejsze są objawy. Sugerowałbym poza konsultacją neurochirurga z badaniem, równiez konsultację chirurga ogólnego w celu oceny opisanej w jamie brzusznej zmiany
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Dzień dobry. Ocena rezonansów pooperacyjnych jest tematem trudnym, zwłaszcza jak jest to tylko opis radiologa. Krytycznych problemów radiolog nie opisuje. Ponieważ niema żadnych danych na temat obecnych dolegliwości najbardziej rozsądnym postępowaniem wydaje się być planowa konsultacja wośrodku, gdzie była przeprowadzana operacja. Pozdrawiam.