Interpretacja wyników badań

6 odpowiedzi
Mam 60 lat. Mam straszne bóle w lewym boku (pod żebrami). Ból uniemożliwia mi normalne funkcjonowanie (przy chodzeniu, wykonywaniu najprostszych czynności). Ból jest raczej klujący – miałem robione wszystkie badania, krem, mocz, kał, USG, pasaż jelit, gastroskopie kolonoskopie. Wszystkie wyniki są ok. Byłem kilka razy w szpitalu na badaniach, które nic nie wykazały. Codziennie zażywam leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Parę lat temu usunięta przepuklina pachwinowa i woreczek żółciowy. Choroba obturacyjna płuc. Teraz dostałem wynik RTG kręgosłupa: Zniesiona, kifoza piersiowego odc. Kręg. Lewoboczne skrzywienie k. Zmiany zwyrodnieni owo-wytwórcze na krawędziach trzonów kręgów w postaci zaostrzeń kostnych na przednich i niewielkie obniżenie wys. M-kręgowych w górnym i środkowym odc. Zniesiona fizjologiczna lordoza lędźwiowa. Przewężenie przestrzeni m-kręgowej L5-S1 o cechach RTG dyskopatii. Konflikt wyrostków kolczystych L3-L4. Czy powodem tego bólu może być kręgosłup?
Witam. Czytając opis problemu muszę stwierdzić iż bez badania manualnego ciężko jest stwierdzić co może być przyczyną bólu. Pomimo dość obszernych informacji nie można jednoznacznie stwierdzić czy powodem tego konkretnego bólu są zmiany degeneracyjne kręgosłupa L-S, może to być tylko część problemu. Skoro ból dokucza tak bardzo, a wizyty szpitalne nie przynoszą żadnych rezultatów, to polecam udanie się bezpośrednio do fizjoterapeuty (terapeuty manualnego). Pozdrawiam serdecznie ;-)

Witam. Powodem bólu oczywiście może być między innymi kręgosłup ale jest to bardzo duże uproszczenie i uogólnienie. Można zauważyć tendencję, że jak nie wiadomo o co chodzi to kręgosłup :) W Pana przypadku opis barania rtg jest bardzo typowy jak dla osoby w Pana wieku. I trzeba pamiętać że opis badania radiologicznego opisuje wszelkie odstępstwa od ideału więc w opisie na pewno coś "wyjdzie" co wcale nie musi powodować dolegliwości. Tak naprawdę przyczyn może być wiele. Bez dokładnego wywiadu i badania ciężko stwierdzić co może być przyczyną. Bóle pod żebrami mogą wynikać zarówno z dysfunkcji narządu ruchu jak i narządów wewnętrznych. Można zauważyć pewną zależność między lokalizacją bólu, operacją wyrostka, przepukliny i chorobą obturayjną płuc (struktura cięgnowa lub sekwencja narządowo-powięziowa ). Jednak jest to wszystko hipoteza. Jak pisałem wyżej potrzebny jest dokładny wywiad, weryfikacja ruchowa, palpacyjna i dopiero leczenie manualne w odpowiednich punktach i obszarach objętych densyfikacją powięzi które są przyczyną wymienionych dolegliwości.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
prawdopodobnie sam Pan sobie odpowiedział na pytanie i z pewnością nie jest to kręgosłup. Opisuje Pan czysty wzorzec kompensacji pooperacyjnej. Oczywiście problem o którym Pan mówi może wynikać z czegoś innego. Jeśli ja miałbym zacząć poszukiwać przyczyny to zabrałbym się w pierwszej kolejności na tkanki brzucha.
Już mówię dlaczego; podczas każdej ingerencji chirurgicznej dochodzi do powstawania blizny wewnątrz ciała. Nie ważne kiedy to było, może to być 5, 10 a nawet 15 lat od zabiegu. Cięcie chirurgiczne pozostawia po sobie zrosty w tkance podskórnej i powięziowej co może w dalej kolejności, a nawet na pewno będzie powodować ból. Często przeniesiony w inne miejsce.
W Pańskim przypadku warto by było się rownież zastanowić dlaczego doszło do wcześniejszych operacji. Takie problemy zwykle mają swoją przyczynę.
W każdym razie wg mnie to nie wina kręgosłupa tylko tkanek powięziowych jamy brzusznej. Po rozklejeniu zrostów i znormalizowaniu napięć w jamie brzusznej objawy powinny ustąpić.
pozdrawiam, Konrad Skrzat
Witam
Powodem Pana bólu są zmiany mechaniczne związane z degradacja krzywizn kręgosłupa . Przy takich schorzeniach dochodzi do nadmiernych napięć tkankowych całego ciała. Jama brzuszna jest skomplikowanym mechanicznie połączeniem, pomiędzy kończynami dolnymi-miednicą- kolumna kręgosłupa. W badaniu manualnym można ocenić stopień patologicznych napięć tkankowych generujących te dolegliwości. Trzeba by się poddać badaniu manualnemu i przeprowadzić wstępne leczenie tkanek miękkich, aby móc stwierdzić w jakim stopniu takie zmiany są odwracalne.
Pozdrawiam serdecznie
Arkadiusz
Z informacji wynika że ból nasila się podczas ruchu,zmian pozycji ,czyli można postawić hipotezę że ma on swoje źródło w narządzie ruchu czyli kręgosłupie ale równiez w tkankach miękkich jak tkanka powięziowa. Oczywiście wnikliwy wywiad wniósłby informację o natężenie bólu, pory dnia,a testy ruchowe mogłyby namierzyć strukturę generująca ból. Wspomniano że były zab. oper. na ścianie brzucha ,i pytanie czy blizny nie dokonały mini zrostów tkanki powięziowej co może dawać dolegliwości bólowe,drogą trzewno-somatyczną. Zachęcam do konsultacji z fizjoterapeutą pracującego z tkankami mięśniowo-powięziowymi.Pozdrawiam
Witam. Jest taka możliwość w przypadku zniesienia kifozy piersiowej.