escherichia coli w I trymestrze ciąży

4 odpowiedzi
Mam pytanie odnośnie postępowania przy wykryciu bakterii e coli w posiewie moczu w 9 tygodniu ciąży, w mianie 10^4. Pozostałe wyniki badania moczu są dobre. Wynik widziało dwóch lekarzy i jeden mówi, że obecność tych bakterii jest normalna, ich ilość nie wskazuje na stan zapalny (infekcja jest bezobjawowa) i zaleca stosować preparat z żurawiną. Drugi lekarz chwyta się za głowę i mówi, że to bardzo groźna dla płodu bakteria i przepisuje antybiotyk Bioracef, o którym czytam, że nie wskazany w I trymestrze. Co robić?
Proponuje powtórzyć posiew moczu i stosować leki homeopatyczne. Przy braku dolegliwości klinicznych można wstrzymać się z leczeniem antybiotykiem do 10 czy 12 tyg. ciąży ,czyli do końca organogenezy ( wytworzenie wszystkich najważniejszych narządów u płodu). BD

U około 4-7% kobiet w ciąży stwierdza się bakteriomocz bezobjawowy. Bakteriomocz bezobjawowy u ciężarnych jest wskazaniem do eradykacji(termin eradykacja definiuje terapię, która polega na całkowitej eliminacji niepożądanego drobnoustroju z organizmu), ponieważ u 20-40% z nich rozwija się odmiedniczkowe zapalenie nerek. Warunkiem rozpoznania bakteriomoczu bezobjawowego jest wykonanie dwóch kolejnych posiewów moczu w odstępach 24 godzin i wyhodowanie z nich identycznych szczepów patologicznych. Leczenie bakteriomoczu bezobjawowego powinno trwać od 7-10 dni. Lekami pierwszego rzutu są aminopenicyliny z inhibitorem β-laktamaz, cefalosporyny II i III generacji oraz nitrofurantoina. Nie zaleca się leczenia krótkoterminowego, mającego zastosowanie u kobiet niebędących w ciąży. Po zakończeniu leczenia należy wykonać kontrolny posiew moczu w celu oceny skuteczności terapii.Zatem w Pani przypadku nic nie jest do końca oczywiste,proszę dopełnić diagnozę problemu jw.Powodzenia

Antybiotykami pierwszego rzutu w przypadku niepowikłanego ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek u ciężarnych są aminopenicyliny z inhibitorem β-laktamaz, cefalosporyny II i III generacji oraz aminoglikozydy. W pierwszym trymestrze ciąży przeciwwskazane są fluorochinolony, tetracykliny i trimetoprim-sulfametoksazol, a w ostatnim sulfonamidy.
Witam,

Zdecydowanie przychylam się do zdania drugiego lekarza. Zakazenie drog moczowych nie dosc ze moze spowodować poronienie, to moze doprowadzic do zakażenia nerek. Bioracef, czyli cefuroxym, czyli cefalosporyna II genreracji, jest lekiem pierwszego rzutu w leczeniu zakazeniach ukladu moczowego w ciąży. Lek jest w kategorii B, czyli stosowac jeżeli korzyści przewyzszaja ryzyko. A w tym przypadku zdecydowanie tak jest.
[To czy lek jest bezpieczny w ciąży okresla sie na podstawie wielotysiecznych badań kobiet w ciąży. A prosze powiedzieć, ktora z Pań pozwoli by lek EKSPERYMEMTALNIE wyprobowali na jej nienarodzonym dziecku? Leki w kat B maja pozytywne testy bezpieczenstwa in vitro i in vivo na zarodkach zwierzecych]
Ja tez się łapię za głowę, bo bezobjawowa bakteriuria jest częsta w ciąży i stanowi wystarczającą podstawę do włączenia antybiotykoterapii.

Pozdrawiam
Witam. W przypadku występowania E.coli w moczu należy zastosować antybiotyk zgodnie z antybiogramem (badanie wrażliwości danej bakterii na różne antybiotyki) wybierając najbezpieczniejszy z nich. Jeżeli nie ma Pani żadnych dolegliwości proponuję ponowne wykonanie posiewu moczu przed zastosowaniem leków.Pozdrawiam.