Dzień dobry Z powodu nawracających epizodów depresyjnych i problemów w funkcjonowaniu codziennym

3 odpowiedzi
Dzień dobry

Z powodu nawracających epizodów depresyjnych i problemów w funkcjonowaniu codziennym (życie prywatne, praca) zastanawiam się nad wizytą u lekarza psychiatry. Czy mogę poprosić lekarza o skierowanie do szpitala psychiatrycznego? Jaka jest różnica pomiędzy normalnym oddziałem psychiatrycznym a oddziałem leczenia nerwic i zaburzeń osobowości? Z góry dziękuję za każdą odpowiedź

Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
Zawsze można poprosić lekarza psychiatrę o skierowanie do szpitala, jednak to lekarz musi ocenić na ile jest taka potrzeba oraz na ile taki pobyt może być pomocny dla Pani. W niektórych przypadkach można się zgłosić na Izbę Przyjęć szpitala i lekarz dyżurny też może wystawić takie skierowanie i zrobić przyjęcie.
Co do nazw oddziałów to różnie to wygląda w zależności od miasta. W mniejszych miejscowościach na takich oddziałach przebywają osoby z różnymi rozpoznaniami, a w większych ośrodkach są oddziały bardziej wyspecjalizowane, np. "zaburzeń nastroju", "odział zaburzeń otępiennych". Nazwa "oddział leczenia nerwic i zab. osobowości" jest raczej starym nazewnictwem i większość szpitali już te nazwy zmieniła. Odziały te miały takie nazwy, żeby móc przyjmować całe spektrum zaburzeń do leczenia. Nerwica to dawna nazwa na obecne zaburzenia lękowe. Natomiast oddziały zaburzeń osobowości obecnie są prowadzone raczej w formie oddziałów dziennych (w nielicznych przypadkach całodobowych), gdzie leczenie trwa około pół roku. Jeśli oddział ma "stare nazewnictwo" i tak przyjmuje wszystkie problemy psychiczne.
Lekarz, który Pani prowadzi pewnie jest zorientowany jak to wygląda w Pani rejonie i na pewno podpowie jaki oddział byłby dla Pani najlepszy.
Życzę powodzenia i sukcesów w zdrowieniu,
Miłego dnia

Tak, u lekarza psychiatry może Pani poprosić zarówno o skierowanie do szpitala na oddział całodobowy jak i o skierowanie na oddział dzienny. W zależności od konkretnej placówki miejsca te będą różniły się w zakresie oferowanej pomocy, lecz co do zasady oddział "normalny" (całodobowy) to miejsce gdzie stan psychiczny pacjenta poddany jest leczeniu farmakologicznemu, z mniejszym naciskiem na oddziaływanie w formie pomocy psychologicznej/psychoterapii, natomiast na oddziałach leczenia nerwic i/lub zaburzeń osobowości oddziaływania będą skojarzone - zazwyczaj w formie połączenia farmakoterapii oraz różnych form psychoterapii -indywidualnej lub grupowej, a także innych działań terapeutycznych (spotkania społeczności, arteterapia i innych). Oddział całodobowy wymaga stałej obecności w placówce, na oddziale dziennym zazwyczaj organizuje się pracę w godzinach porannych i popołudniowych, na które dojeżdża się z domu. Warto dodać iż na pobyt na oddziale dziennym również przysługuje zwolnienie lekarskie.

Pozdrawiam
Dzień dobry. Lekarz psychiatra może podjąć decyzję o konieczności hospitalizacji. Dzieje się tak oczywiście wtedy, gdy specjalista uzna, że jest to krok niezbędny do przywrócenia pacjentowi pełni zdrowia. Pobyt w szpitalu nie jest jednak alternatywą dla procesu leczenia. Lekarz wystawia skierowanie na hospitalizację tylko wtedy, gdy pacjent stwarza zagrożenie dla siebie lub swoich bliskich, lub gdy konieczne jest sprawowanie opieki medycznej wymagającej stałego monitorowania. Decyzję lekarz psychiatra podejmuje po uprzedniej konsultacji z pacjentem.
Pozdrawiam serdecznie