Dzień dobry, wykonałam wstępne badania na nietolerancje pokarmowe. Wynik pokazał, że w grupie pro

5 odpowiedzi
Wykonałam wstępne badania na nietolerancje pokarmowe. Wynik pokazał, że w grupie produktów mlecznych i jajka mam w IgG wysokie stężenie pokarmowo-swoistych (69,50 U/ml) i w IgG4 tak samo (>100,00 U/ml). W związku z tym planuję wykonanie badań, dzięki którym dowiem się, jakich konkretnie produktów z tej grupy nie toleruję. Mam do Państwa pytanie - czy, biorąc pod uwagę powyższe wyniki, powinnam wykonać badania na IgG czy na IgG4? Z jakim specjalistą powinnam w razie czego skonsultować moje wyniki - z dietetykiem czy genetykiem?
Proszę skontaktować się z dietetykiem klinicznym, który zaleci odpowiednie badania ( być może dodatkowo zbadanie nadwrażliwości pokarmowej - współistnienie z reakcjami alergii IgE zależnej, reakcjami nietolerancji enzymatycznej i ewentualnie farmakologicznej), przedstawi plan odżywiania organizmu z wykluczeniem nietolerowanych produktów. Pozdrawiam.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do dietetyka klinicznego z wynikami badań. Pozwoli mu to na przygotowanie odpowiedniego planu żywieniowego, bądź dodatkowe uzupełnienie wykonanych badań. W razie pytań zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam serdecznie.
Osobiście nie jestem w 100% przekonany co do wartości badań nadwrażliwości i nietolerancji pokarmowych. Mają one znaczenie tylko wtedy gdy rzeczywiście odczuwa Pani jakieś dolegliwości, a inne możliwe ich przyczyny zostały wykluczone. Osobiście radzę nie wydawać na to pieniędzy, tylko spożytkować je na wizytę u alergologa i wykonać wartościowe ogólnie uznawane przez medycynę testy alergiczne. Dopiero z ich wynikami udać się do dietetyka ze specjalizacją z dietoterapii ( tzw. dietetyka klinicznego)
Piotr Zduńczyk
Warto odwiedzić alergologa, by potwierdził i omówił z Panią wyniki testów - być może zaleci ponowienie innego typu testów w kierunku nietolerancji pokarmowej. Tym niemniej, jest to pierwsza rzecz, jaką powinna Pani wykonać - wizyta u tego specjalisty, a następnie z wynikami i jego diagnozą warto udać się do dietetyka, by określił optymalną dla Pani, a jednocześnie smaczną dietę. Pozdrawiam!
Przy wykonaniu testów na nietolerancje pokarmowe niezbędne jest ustalenie odpowiedniego planu żywieniowego tak, aby nie dieta nie była niedoborowa. Polecałabym konsultację u dietetyka w celu dietoterapii oraz ustalenia kolejnych badań. Pozdrawiam serdecznie.