Dzień dobry, przez ostatni rok suplementowalam witaminy rozpuszczalne (takie musujące). Ostatnio zac

2 odpowiedzi
Dzień dobry, przez ostatni rok suplementowalam witaminy rozpuszczalne (takie musujące). Ostatnio zaczęłam czytać i zdecydowałam odstawić te suplementy i postawić tylko na witaminę D. Dziś tak z ciekawości przeczytałam skład tych witamin i się przeraziłam ponieważ w składzie tych witamin był siarczan miedzi (na szczęście ostatni punkt w składzie). Zastanawiam się czy przez to, że suplementowałam te witaminy przez rok w jakiś sposób mogło na mnie źle wpłynąć.
Witam. Suplementacja witaminami jest tylko zalecana w przypadku niedostatecznego dostarczania ich w diecie lub wystąpienia ich niedoborów lub schorzeń na tle niedoborowym. Stosowanie preparatów mających w składzie np. siarczan miedzi może się przyczynić do powstania nadkwasoty i związanych z tym zaburzeń. Jeśli nie ma Pani żadnych objawów z tym związanych, to zalecam może profilaktyczne badania pH krwi i moczu lub wizytę u lekarza rodzinnego, który upewni Panią, że stosowana substancja nie zaszkodziła Pani.

Suplementacja konkretnymi witaminami jest uzasadniona tylko w przypadku ich niedoborów lub niezbilansowanej diety, kiedy nie możemy ich dostarczyć do organizmu wraz z dietą. Uzasadnione jest stosowanie witaminy D oraz omega-3. Myślę, że nie były to dawki, które mogłyby zaszkodzić i pytanie czy nie obserwuje Pani u siebie żadnych niepokojących objawów. Jeśli tak to zalecam wizytę u specjalisty.