Dzień dobry, półtora roku temu stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy spowodowaną chorobą Hashimo

2 odpowiedzi
Dzień dobry, półtora roku temu stwierdzono u mnie niedoczynność tarczycy spowodowaną chorobą Hashimoto. Zażywam "Levothyroxine" (125mg - 5 dni w tygodniu i 100mg - 2dni w tygodniu). Około czterech miesięcy temu przeszłam na dietę i stosuje trening siłowy. Chciałabym wprowadzić do swojej diety suplementy takie jak: kwas omega 3, kreatynę, odżywkę białkową oraz witaminy i minerały (magnez, witaminy z grupy B, cynk, żelazo, witamina C, witamina D3, kwas foliowy itp). Chciałabym się dowiedzieć czy nie ma przeciwwskazań aby powyższe suplementy wprowadzić do mojej diety i czy nie wchodzą w interakcje z lekami na niedoczynność tarczycy? Bardzo proszę o informację i z góry dziękuję.
dzień dobry, co do diety proszę nie dawać wciągać się w pułapki marketingowe, że są jakieś specjalne diety na hashimoto itd jedynie uważać na spożycie produktów zawierających substancje przeszkadzające tarczycy w wychwycie jodu oraz zwrócić uwagę na obróbkę kulinarną niektórych warzyw (brokuł itd) i wyeliminować soję co do suplementacji też należy sprawdzić, czy są niedobory (cynk, żelazo) witaminy C bym nie brał szczególnie syntetycznej (czyli wystarczy jeść natkę pietruszki) i nie potrzeba suplementacji ale wprowadzenie np omega jest dobrym rozwiązaniem o 1000 mg EPA i DHA do rozważenia jeszcze selen jeśli są niedobory
Co do samej lewotyroksyny należy podchodzić bezpiecznie, najlepiej ok 2 h przed i po nie brać innych suplementów i nie popijać kawą i innymi napojami, prosze też zwrócić uwagę, aby w śniadaniu (jeśli lek przyjmujemy rano) była przerwa i podobna ilość błonnika pokarmowego a jeśli wieczorem to w ostatnim posiłku.

Dzień dobry, główną zasadą, którą powinniśmy się kierować decydując się na suplementację są potwierdzone wynikami badań laboratoryjnych niedobory i jednoczesna niemożność dostarczenia danej substancji z dietą. O ile odżywka białkowa, kreatyna i omega 3 nie budzą wątpliwości, o tyle witaminę C bardzo łatwo dostarczyć z dietą, a w przypadku np. cynku i żelaza warto jednak oznaczyć ich poziom we krwi, zwłaszcza żelaza nie suplementowałabym bez wskazania. Warto także oznaczyć D3 i dobrać dawkę ewentualnej suplementacji do uzyskanego poziomu. Szczególnie odradzam przyjmowanie preparatów multiwitaminowych, lepiej jest najpierw wykonać badanie krwi i na ich podstawie stwierdzić, których witamin i składników mineralnych brakuje i stosownie do tego dobrać celowaną suplementację konkretnych składników. Co do interakcji z lekami, to najbezpieczniej będzie przyjmować witaminy i składniki mineralne w odstępie około 2h od przyjmowania leku. Jeśli umówi się Pani do mnie na konsultację chętnie podpowiem, jakie badania warto zrobić i jak działać dalej. Życzę powodzenia.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.