Dzień dobry. Podczas kłótni kiedy partner (według niego) żartuje sobie ze mnie (ja odczuwam jakby

3 odpowiedzi
Dzień dobry.
Podczas kłótni kiedy partner (według niego) żartuje sobie ze mnie (ja odczuwam jakby się wyśmiewał) wpadam w mocną złość. Zaczynam go okładać rękoma. Nie mam tyle siły by zrobić mu krzywdę.
On oczywiście tylko jeszcze mnie denerwuje swoimi odzywkami. Ja go zwyzywam od najgorszych.
Wiem że tak nie powinno być. Czy to choroba psychiczna?
Dzień dobry. Bardzo mi przykro, że doświadcza Pani wyżej opisanej sytuacji - musi być ona niezwykle trudna zarówno dla Pani, jak i dla partnera. Na podstawie podanego przez Panią opisu trudno stwierdzić, czy możemy tu mówić o jakiejkolwiek diagnozie, do tego potrzebna byłaby konsultacja ze specjalistą i poszerzony wywiad, natomiast niezależnie od tego, czy byłaby tu diagnoza, czy nie, bez wątpienia taka złość, przemoc i konflikt znacząco wpływają na Pani życie i relację, więc warto podjąć działania i poszukać pomocy. W tym przypadku proponowałabym rozważyć konsultację u psychologa lub psychoterapeuty, żeby poszukać źródła tej reakcji i sposobów na to, jak sobie z nią radzić. Warto również wziąć pod uwagę terapię dla par, szczególnie jeśli opisana przez Panią reakcja występuje tylko w relacjach z partnerem. Oba te procesy - terapię własną oraz terapię dla par - można prowadzić równolegle, u dwóch różnych specjalistów.
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!

Dzień dobry,
podzielam opinię koleżanki. Chciałabym jedynie dodać, że jedną z przyczyn zaburzeń emocjonalnych mogą być również problemy neurologiczne/hormonalne, które również warto sprawdzić, szczególnie jeśli te zachowania pojawiają się również w innych relacjach i są czymś nowym oraz nietypowym dotychczas. Zdecydowanie zachęcam do diagnozy zaburzeń osobowości, gdyż wymienione przez Panią objawy często mają także to podłoże.
Pozdrawiam
Dzień dobry! Rozumiem, że sytuacja, w której się Pani znajduje, może być bardzo trudna. Reakcje agresywne, jakie Pani opisuje, choć nie wskazują bezpośrednio na chorobę psychiczną, to mogą być sygnałem problemów z zarządzaniem emocjami lub komunikacją w związku. Zdecydowanie warto zgłębić te kwestie, by zrozumieć źródła Pani reakcji i nauczyć się zdrowszych sposobów radzenia sobie z konfliktami.

Skonsultowanie się z psychologiem lub terapeutą byłoby dobrym krokiem. Specjalista może pomóc Pani zrozumieć, co dokładnie wywołuje Pani złość i jak można inaczej reagować w trudnych sytuacjach. Ponadto, rozmowa z partnerem o tym, jak Pani się czuje w sytuacjach, które Pani odbiera jako wyśmiewanie, może przyczynić się do lepszego wzajemnego zrozumienia. Warto również nauczyć się technik radzenia sobie ze złością, jak głębokie oddychanie czy medytacja, które mogą pomóc w momentach wzmożonego napięcia.

Jeśli chodzi o literaturę, która może Pani pomóc, polecam książkę "Porozumienie bez przemocy. O języku serca" autorstwa Marshalla B. Rosenberga** – to klasyczne dzieło na temat komunikacji niewerbalnej, które uczy, jak wyrażać swoje potrzeby w sposób konstruktywny i empatyczny, a także jak słuchać innych w taki sposób, żeby obie strony czuły się zrozumiane.

Niezwykle ważne jest, aby pamiętać o dbaniu o siebie i swoje emocje, szczególnie w trudnych momentach. Zachęcam do korzystania z dostępnych narzędzi i poszukiwania wsparcia, które może przyczynić się do poprawy jakości życia.