Dzień dobry. Podczas badań krwi wyszedł mi wyniki AST - 59 (norma 5-34). Jestem osobą ciężko trenują

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Podczas badań krwi wyszedł mi wyniki AST - 59 (norma 5-34). Jestem osobą ciężko trenującą siłowo 3-4 razy w tygodniu. Suplementowałem 3 miesiące przed badaniami: spiruline, kwas alfa liponowy, omega 3. Na co dzień suplementuje cytrulinę i kreatynę. W sezonie zimowym suplementuje witaminę D. Pierwsze 3 suplementy brałem głównie aby obniżyć poziom trójglicerydów - co finalnie się udało i wróciło do normy. Moje pytanie brzmi: czy tak duża ilość suplementów mogła mieć wpływ na wyniki badań AST?
Dzień dobry! Wyniki badania krwi AST na poziomie 59 są nieco podwyższone w stosunku do normy laboratoryjnej, co może sugerować uszkodzenie komórek mięśniowych lub wątroby.

Jeśli chodzi o suplementy, które przyjmowałeś, to kwas alfa-liponowy i omega-3 są ogólnie uznawane za bezpieczne i nie powinny powodować poważnych problemów zdrowotnych. Spirulina, chociaż jest bogata w składniki odżywcze, może również powodować niepożądane skutki uboczne u niektórych osób, takie jak biegunka, nudności i bóle brzucha. Cytrulina i kreatyna, podobnie jak inne suplementy, mogą powodować podwyższenie poziomu AST, ale tylko w niewielkim stopniu.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że ciężki trening może również wpłynąć na poziom AST. Uszkodzenia mięśni podczas treningu, zwłaszcza w przypadku ciężkich ćwiczeń siłowych, mogą powodować podwyższenie poziomu AST. W takim przypadku warto zastanowić się nad tym, czy ostatnio nie podnosiłeś intensywności lub czasu trwania treningu przed badaniami krwi.

Jeśli poziom AST jest jedynym wynikiem, który jest poza normą, nie ma powodu do paniki, ale warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu omówienia wyników badań i ich wpływu na Twoje zdrowie. Warto również rozważyć zmniejszenie ilości suplementów, aby upewnić się, że nie przekraczasz zalecanej dawki i nie powodujesz niepożądanych skutków ubocznych.

Dzień dobry,

AST to enzym występujący w mięśniach, wątrobie, sercu i innych narządach. Wysokie wartości AST w badaniach krwi mogą sugerować uszkodzenie komórek mięśniowych lub wątroby. Jednakże, w Pani przypadku, wartości AST powyżej normy mogą być wynikiem intensywnych treningów siłowych. Podczas treningów siłowych dochodzi do "uszkodzeń" mięśni, co powoduje wzrost poziomu AST w krwi. Suplementacja, którą stosowała Pani przed badaniami, również może wpłynąć na wynik AST. Mając na uwadze powyższe informacje, sugeruję, aby skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu zinterpretowania wyników badań krwi całościowo. Mogą oni pomóc w określeniu przyczyn wysokiego poziomu AST i zalecić ewentualne dalsze badania lub zmiany w diecie i suplementacji.

Pozdrawiam mgr Klaudia Ułamek Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online