Dzień dobry, od kilku miesięcy mam bezsenność. Jest to spowodowane w dużej mierze stresem, natom

2 odpowiedzi
Dzień dobry,

od kilku miesięcy mam bezsenność. Jest to spowodowane w dużej mierze stresem, natomiast mogę powiedzieć, że główny czynnik stresujący został wyeliminowany kilka tygodni temu.

Od tego czasu jest już co raz lepiej, ale czuję, że mój organizm nadal walczy ze skutkami tego czasu.

Na ten moment nie czuję potrzeby leczenia psychiatrycznego. W najgorszym momencie poszłam do lekarza specjalisty, jednak silne leki nasenne o działaniu doraźnym, które mi przepisał, powodowały ogromne otumanienie w ciągu dnia, natomiast w nocy wybudzałam się i tak po 2 godzinach. Przez to nie mogłam funkcjonować w dzień i podejmować się obowiązków (które były właśnie źródłem tego stresu), co wpędzało mnie w jeszcze gorszy stres i bezsenność.

Teraz chciałabym wspomagać się bardziej "długoterminowo" suplementami ziołowymi. Obecnie przyjmuję 600mg ashwagandhy na dobę. Chciałabym zacząć stosować też inozytol, który wydaje się, że mógłby być dla mnie szczególnie pomocny, bo mam zdiagnozowany też PCOS i nadczynność androgenną (przyjmuję leki antykoncepcyjne z tego powodu). Czytałam też o adaptogennym i regulującym hormony działaniu korzenia macy.

Chcę wspierać swoje samopoczucie, ale nie przedobrzyć jednocześnie. Czy mogłabym uzyskać od państwa wskazówki, jak stosować te (albo inne) składniki, w jakich proporcjach, czego ze sobą lepiej nie łączyć, a co jak najbardziej?
Dzień dobry,

Na pierwszym miejscu zawsze rekomenduje dostosowanie diety do aktualnej sytuacji, jednostek chorobowych etc.

Suplementacja ashwagandhą pomoże w jakości, długości i latencji snu. Warto wybierać ekstrakt standaryzowany na minimum 7% witanolidów.
Wskazana przez Panią dawka suplementu jest w górnych widełkach rekomendacji.

W aspekcie wspierania się długoterminowo rekomenduje aby zacząć od poprawy rytmu dobowego - podobnych godzin wstawania i zasypiania, wychodzenia na poranny spacer tuż po przebudzeniu.

Bardzo istotna jest również higiena snu np. odrzucenie 2-3 godziny przed snem wszystkich urządzeń emitujących światło niebieskie ( smartfon, laptop etc. )

Aspekt pozostałych wspomnianych suplementów powinien być dobierany indywidualnie, po przeprowadzonym wywiadzie - nie zawsze więcej znaczy lepiej.

Z pozdrowieniami,

Dietetyk Damian Dziewiałtowski

Dzień dobry, rozumiem, że chciałabyś wspomóc swoje samopoczucie i radzić sobie z bezsennością za pomocą suplementów ziołowych, ale jednocześnie zależy Ci na uniknięciu nadmiernego ryzyka w dbaniu o swoje zdrowie. Oto kilka wskazówek dotyczących stosowania suplementów ziołowych, takich jak ashwagandha, inozytol i korzeń maca:

Ashwagandha:

Ashwagandha jest znana ze swoich właściwości adaptogennych, które mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem i poprawie ogólnego samopoczucia.
Standardowa dawka ashwagandhy wynosi zazwyczaj od 300 mg do 600 mg dziennie.
Możesz podzielić tę dawkę na dwie części i przyjmować połowę rano i połowę wieczorem.
Jeśli masz wrażenie, że ashwagandha pomaga, możesz kontynuować jej stosowanie, ale zachowaj umiar.

Inozytol:

Inozytol może być korzystny w przypadku PCOS, ale ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, zwłaszcza jeśli jesteś na jakichkolwiek innych lekach, w tym antykoncepcji.
Zwykle zaleca się stosowanie 4 g inozytolu dziennie, ale dawkę można dostosować pod nadzorem lekarza.
Nie ma przeciwwskazań do jednoczesnego stosowania ashwagandhy i inozytolu, ale monitoruj swoje ciało i reakcje na suplementy.

Korzeń maca:

Korzeń maca może pomóc w regulowaniu hormonów i poprawie ogólnego stanu zdrowia.
Standardowa dawka korzenia macy wynosi zazwyczaj od 1 g do 3 g dziennie.
Możesz rozpocząć od niższej dawki i stopniowo ją zwiększać, jeśli nie ma niepożądanych skutków ubocznych.

Zawsze ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, zwłaszcza jeśli masz inne schorzenia lub przyjmujesz leki.
Lekarz może pomóc dostosować dawki i monitorować Twoje postępy.
Łączenie suplementów:

Ashwagandha, inozytol i korzeń maca to ogólnie bezpieczne suplementy, ale warto monitorować, jak Twój organizm reaguje na ich jednoczesne stosowanie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepożądane skutki uboczne lub masz wątpliwości, skonsultuj się ponownie z lekarzem.

Pamiętaj, że suplementacja może pomóc, ale nie jest substytutem zdrowego stylu życia, który obejmuje zdrową dietę, regularną aktywność fizyczną i zdrowe nawyki snu. Jeśli problem z bezsennością utrzymuje się lub nasila, zawsze warto ponownie rozważyć konsultację z lekarzem lub specjalistą ds. snu.

Pozdrawiam,
Justyna Duda