Dzień dobry. Od 3 lat czuję lęk. Który towarzyszy mi na codzień. Gdy siedzę w domu odczuwam lęk i uc

4 odpowiedzi
Od 3 lat czuję lęk. Który towarzyszy mi na codzień. Gdy siedzę w domu odczuwam lęk i ucisk w klatce piersiowej do tego napięcie miesni twarzy. Lęk nasila się gdy z kimś rozmawiam i ktoś na mnie patrzy wtedy mam tysiąc myśli w głowie i przez to wychodzi jakaś sklejka bzdur, czasami występuje pocenie się i trzęsą mi się ręce. Co to może być? Czy da się z tego wyjść? Są jakieś ćwiczenia żeby było lepiej?
Każda emocja, która się pojawia w naszym ciele jest dla nas informacją. Twój lęk pewnie też nie jest bezpodstawny. Rozumiem, ze to trudne i może być mocno ograniczające w życiu, aby budować dobre i satysfakcjonujące relacje. Lek, o którym mowa, jest lękiem przed oceną, który często może pojawiać się w związku z brakiem pewności siebie. Często też z chęci dopasowania się do oczekiwań innych osób i jednoczesną niemożliwością zaspokojenia tych oczekiwań. Warto byłoby popracować w relacji, która będzie opierała się na poczuciu bezpieczeństwa, zaufaniu. Obawiam się, ze same ćwiczenia, beż poszerzenia świadomości na swój własny temat mogą nie wiele pomoc.

Witam,
z całą pewnością da się z tego wyjść, powodzenie zależy jednak od odpowiednio przeprowadzonego procesu terapii. Jeśli zależy Pani/Panu na w miarę szybkich efektach poradzenia sobie z napadami lęku w sytuacji tzw. ekspozycji społecznej, czyli w trakcie kontaktu z innymi osobami, zdecydowanie polecam zgłoszenie się do terapeuty pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym. Będzie tam miejsce na omówienie powstawania tzw. błędnego koła lęku (np. w sytuacji, którą opisuje Pani/Pan jako nasilanie się objawów podczas rozmowy po zwróceniu uwagi, że ktoś patrzy czyli może Panią/Pana oceniać) i dobranie indywidualnych odpowiednich "ćwiczeń", które pomogą zredukować nasilenie objawów. Na uwagę zasługuje dodatkowo lęk pojawiający się w teoretycznie neutralnych sytuacjach, jak przebywanie w domu. Trudno odnieść się do tego aspektu po krótkim opisie, prawdopodobnie będzie on wymagał dokładniejszego przyjrzenia się, co takiego wywołuje stałe poczucie lęku, poszerzenia samoświadomości i dotarcia do bardziej uogólnionych życiowych przekonań i mechanizmów. W każdym razie, jeśli problem trwa od 3 lat, myślę, że warto zgłosić się do psychologa psychoterapeuty celem dokładnej diagnozy i następnie ewentualnie podjąć decyzję o podjęciu psychoterapii.
Życzę powodzenia!
Opisane sytuacje są charakterystyczne dla zaburzeń lekowych. W tych problemach najlepiej sprawdza się terapia poznawczo-behawioralna. Zachęcam do skorzystania z konsultacji.
Praca z ciałem i z jego sygnałami jest wpisana w nurt humanistyczno-doświadczeniowy, gdzie w towarzystwie psychoterapeuty, można nauczyć się doświadczania różnych emocji i obserwować ciało. Zachęcam do spotkania konsultacyjnego.