Dzień dobry, od 2 miesięcy mierzę się z problemami żołądkowo-jelitowymi, które pojawiły się nagle:

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
od 2 miesięcy mierzę się z problemami żołądkowo-jelitowymi, które pojawiły się nagle: mogę wskazać dokładną datę, kiedy wszystko się zaczęło. Na początku było przelewanie w jelitach, a po kilku dniach pojawiło się uczucie silnych mdłości, niepokoju, bardzo niskie ciśnienie, zimne poty. Sądziłam, ze to grypa żołądkowa, ale dobre samopoczucie nie wróciło do tej pory. Męczy mnie przelewanie w jelitach, mdłości (zwłaszcza rano) i wrażenie śluzu w gardle, który utrudnia przełykanie. Objawy raz są silniejsze, raz słabsze, ale nigdy nie znikają. Wcześniej nic takiego nie występowało. Lekarz zalecił Xifaxan co 8 godzin przez 2 tygodnie i dietę LowFod, której pilnie przestrzegam. Niestety po 2 tygodniach widzę, że nie ma poprawy. Czy mogę wykonać jakieś badania poza gastroskopią, której panicznie się boję, które pozwolą ustalić, co mi się stało?
Warto zaznaczyć, że Twoje objawy mogą wskazywać na różne choroby układu pokarmowego, takie jak choroba Crohna, zespół jelita drażliwego, choroba refluksowa przełyku lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jednakże, nie jestem w stanie dokładnie ustalić przyczyny Twojego stanu zdrowia, ponieważ jest to zadanie dla specjalisty, który zdiagnozuje chorobę, na podstawie badania i wywiadu medycznego.

Możliwe badania, które mogą pomóc w ustaleniu przyczyn Twoich objawów to:

badanie krwi i kału, aby sprawdzić, czy nie ma infekcji lub stanu zapalnego
test na obecność bakterii Helicobacter pylori, która jest częstą przyczyną chorób żołądka
ultrasonografia brzucha, aby zbadać narządy wewnętrzne
tomografia komputerowa brzucha
badanie gastroskopowe, które pozwala na bezpośrednie obejrzenie przewodu pokarmowego i pobranie próbek do badania.
Najlepiej skonsultować się z gastroenterologiem, który przeprowadzi dokładne badanie i dobierze odpowiednie metody diagnostyczne. Możesz również porozmawiać ze swoim lekarzem o swoich obawach związanych z gastroskopią i poprosić o zalecenie innych metod diagnostycznych. Pamiętaj, że im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym skuteczniejsze będzie leczenie i szybciej powrócisz do zdrowia.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
W Twojej sytuacji, dobrze byłoby skonsultować się z lekarzem i poprosić o wykonanie badań diagnostycznych, które pomogą ustalić przyczynę Twoich objawów. Poza gastroskopią, istnieją inne badania, które mogą pomóc w diagnozowaniu problemów żołądkowo-jelitowych, takie jak badania krwi, testy na obecność bakterii Helicobacter pylori, badania kału np. kalprotektyna i wiele innych.

Ważne jest, abyś pozostała w kontakcie ze swoim lekarzem i informowała go o swoim stanie zdrowia. Warto rozważyć konsultację z dietetykiem klinicznym, aby przeanalizować dokładnie Twoją dietę.

Pozdrawiam
mgr Klaudia Ułamek
Dietetyk kliniczny, psychodietetyk Częstochowa oraz online

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.