Dzień dobry, Od 12 lat prowadzę Niepubliczne Przedszkole w małej wiejskiej miejscowości. Od kilku l

5 odpowiedzi
Od 12 lat prowadzę Niepubliczne Przedszkole w małej wiejskiej miejscowości. Od kilku lat współpracuję ze świetnym specjalistą z zakresu logopeda balbutolog. Na moje nieszczęście skorzystałam z funduszy unijnych finansujących zajęcia logopedyczne dla uczęszczających dzieci. Pół roku po zakończeniu projektu, osoba kontrolująca zakwestionowała potrzebę specjalności z zakresu balbutolog. Zwracam się o nietypową prośbę do wszystkich specjalistów z tej dziedziny. Proszę o opinię, o ile skuteczniej logopeda posiadający specjalność balbutolog może pomóc dzieciom w wieku przedszkolnym. Niestety moje zapewnienie i przedstawienie konkretnych przypadków ukończenia terapii ze skutkiem pozytywnym u dzieci z niepłynnością mowy, które miały miejsce w mojej placówce nie wystarczyły. Wiem, że mimo gorączkowych przygotowań do Świąt, znajdą się ludzie dobrej woli, którzy pomogą. Z góry składam serdeczne podziękowania oraz życzenia zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku.
Dzień dobry świątecznie! Jestem neurologopedą, specjalistą w ochronie zdrowia. Jąkającymi zajmuję się prowadząc ćwiczenia ze słuchaczami studiów logopedycznych oraz w praktyce zawodowej. Jąkanie nie jest prostym zaburzeniem, dlatego należy wybierać terapię u osoby będącej balbutologiem lub neurologopedą z UDOWODNIONYM doświadczeniem w tej materii. W przeciwnym razie problem można wyłącznie pogłębić!

Dzień dobry, balbutolog podobnie jak neurologopeda, czy surdologopeda to poszerzenie wiedzy z zakresu logopedii ogólnej o kwestie związane z osobami jąkajacymi się, z problemami neurologicznymi bądź niedosłuchem. Pani, o której mowa oprócz skutecznej terapii wad wymowy i jąkania może prowadzić szereg działań profilaktycznych, zwłaszcza że w wieku przedszkolnym często u dzieci występuje tzw. rozwojowa niepłynność mówienia co jest zjawiskiem naturalnym, lecz należy umieć ją odróżnić od pierwszych objawów jąkania.
Mam nadzieję, że pomogłam.
Profilaktyka zanim zaczniemy leczyć ????
Gratuluję dobrej decyzji i podziwiam, że udało znaleźć się specjalistę balbutologa. Jeśli diagnoza logopedyczna wykazała niepłynność w mówieniu (jąkanie wczesnodziecięce) i w porę pomóc została udzielona i jak pisze Pani z pozytywnym rezultatem to tylko cieszyć się.
Witam jestem neurologopedą z długim doświadczeniem. Zajmuję się balbuto, ale wiem sama, że trudno jest o specjalistów w tej dziedzinie. Mimo że od dawna zajmuję się takimi pacjentami nigdy nie wiem czy terapia będzie skuteczna.Przecież to zależy od bardzo wielu czynników.Wesołych Świąt
Dzień dobry, zgadzając się z wypowiedziami poprzedników dodam, że balbutolog to logopeda - zatem może prowadzić działania terapeutyczne z różnymi typami zaburzeń mowy i komunikacji a dodatkowo dysponuje kompetencjami dot. jąkania się. Jeśli dzieci w placówce miały trudności z płynnością komunikowania się i balbutologowi udało się pozytywnie zakończyć terapię, to należy cieszyć się. Przykro mi, że ma Pani trudności z brakiem kompetencji osoby kontrolującej.
Pani linią obrony (ta sytuacja to kuriozum!) wg mnie powinien być fakt, że balbutolog jest logopedą i może prowadzić działania terapeutyczno-profilaktyczne względem dzieci w różnym wieku. Fakt, że Pani pozyskała do pracy osobę z rzadką specjalnością jest szczęściem! Jako dyrektor placówki wraz zespołem ds/ udzielania pomocy psych-ped. rozpoznała Pani potrzeby dzieci i zatrudniła Pani osobę o właściwych kompetencjach. DO tego w kilku przypadkach ma Pani dowody na pozytywne zakończenie terapii. Dodam, że to właśnie w okresie przedszkolnym pojawia się tzw. jąkanie rozwojowe (do tego terminu różne szkoły logopedyczne mają różny stosunek, ale nikt nie kwestionuje, że w okresie przedszkolnym jąkanie u dzieci pojawia się!) i posiadanie na stanie specjalisty w tym zakresie może skutecznie pomóc w diagnozie różnicowej: niepłynność rozwojowa czy niepłynność "patologiczna".
Pozdrawiam noworocznie z nadzieję, że uda się Pani wybrnąć z tej dziwnej sytuacji.
M.Wiśniewska