Dzień dobry moje pytanie brzmi moje badania w Gazometri PH 7,47 delikatnie podwyższone HCO3 32 norma

2 odpowiedzi
Dzień dobry moje pytanie brzmi moje badania w Gazometri PH 7,47 delikatnie podwyższone HCO3 32 norma do 27 i BE mam 7,9 a norma jest do 2,5 czym to może być spowodowane ? Dodam ze w momencie badania miałem kaszel
Dzień Dobry
Niestety dietetyk Panu nie pomoże odpowiedzieć na to pytanie. Proszę skonsultować się z lekarzem przeprowadzającym badanie.
Do usłyszenia
Marek Kochajkiewicz

Sprawa wymaga szerszego omówienia. Dlaczego wykonuje Pan/Pani badania z zakresu gospodarki kwasowo zasadowej? Czy ma Pan/Pani jakieś kłopoty z niewydolnością nerek?
pH 7,47 to tylko dwie setne powyżej normy (7,45). Standardowe stężenie wodorowęglanów (HCO3) to 21—25 mmol/l więc u Pana jest przekroczone o 7mmol/l. Nadmiar zasad we krwi (BE) powinien wynosić pomiędzy -2,3 a +2,3 mEq/l a u Pana/Pani jest 7,9 mEq/l . Z badań wynika, że ma Pan/Pani nadmiar zasad lub niedobór kwasów. Warto dorobić jeszcze badania: ciśnienia parcjalnego tlenu ((PaO2) ) i dwutlenku węgla (PvCO2), stężenia anionów wodorowęglanowych czy wysycenia hemoglobiny tlenem (SaO2). Prawdopodobnie może u Pana/Pani występować: zaburzenie oddechowe np po covid lub jakaś choroba płuc, nerek, zaburzenia metaboliczne jak cukrzyca, biegunki lub notoryczne wymioty. A..... może miała Pan /Pani jakieś urazy szyi lub klatki piersiowej lub chodzi Pan/Pani do normobarii. Generalnie Pana/Pani zdrowie należy rozpatrywać pod zdecydowanie szerszym kątem niż to można zrobić po wyniku dwóch badań, które Pan/ Pani wysłał. Jeżeli interesuje Panią/Pana holistyczne spojrzenie na własne zdrowie, to zapraszam. Bogusław Bienias (boguslaw.bienias(at)gmail.com)