Dzień dobry, miesiąc temu miałem rozbity 9 mm kamień nerkowy. Badanie jego resztek wskazało na kamic

2 odpowiedzi
Dzień dobry, miesiąc temu miałem rozbity 9 mm kamień nerkowy. Badanie jego resztek wskazało na kamicę szczawianowo-wapniową. Szukam pomocy jak dietą wspomagać zdrowie - mam też mniejsze kamyki, które zostały w nerkach. Jestem zdezorientowany - mam wrażenie, że nie powinienem jeść już niczego. Od 3 lat mam też problem z refluksem oraz alergię na białko mleko krowiego. Wyeliminowałem nabiał niemal całkowicie. Jak się odżywiać żeby nie być ciągle głodnym, zachować zdrowie w moich przypadłościach oraz dostarczać w odpowiedniej równowadze niezbędne substancje odżywcze. Proszę o pomoc.
Dzień dobry!

Rozumiem, że chcesz dowiedzieć się, jaką dietę stosować, aby wspomóc swoje zdrowie i złagodzić objawy związane z kamieniami nerkowymi, refluksem i nietolerancją białka mleka krowiego. Przyjrzyjmy się temu krok po kroku.

Kamienie nerkowe:

Dieta bogata w błonnik i niskowapniowa może pomóc zmniejszyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych. Zaleca się unikanie pokarmów o wysokiej zawartości szczawianów, takich jak szpinak, rabarbar, buraki, pomidory, jarmuż, brokuły, kakao, herbata, kawa oraz pokarmów bogatych w wapń, takich jak mleko, sery, jogurty, a także ryby, np. sardynki, łosoś, makrele, owoce morza, jak krewetki, małże, ostrygi. Z kolei warto zwiększyć spożycie pokarmów bogatych w magnez, takich jak orzechy, migdały, nasiona dyni, szpinak, fasola, szparagi, chleb razowy, ciemna czekolada.
Należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu, picie wystarczającej ilości wody, najlepiej 1,5 - 2 litrów dziennie.
Warto zrezygnować z nadmiaru soli, ponieważ może ona zwiększyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych.
Refluks:

Osoby z chorobą refluksową powinny unikać pokarmów, które mogą zwiększać ilość kwasu w żołądku, takich jak kawa, czekolada, alkohol, pomidory, cebula, czosnek, pikantne potrawy, tłuste potrawy, owoce cytrusowe.
Z kolei warto sięgać po produkty bogate w błonnik, takie jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe.
Zaleca się spożywanie mniejszych posiłków, a częstszych, aby zapobiec zbytniemu napełnieniu żołądka.
Nie należy pozwalać na długie przerwy między posiłkami.
Nietolerancja białka mleka krowiego:

Jeśli jesteś nietolerancyjny na białko mleka krowiego, należy unikać spożywania produktów mlecznych.
Można wybierać alternatywy, takie jak mleko roślinne, na przykład mleko sojowe, migdałowe, kokosowe, ryżowe.
Warto wybierać produkty wzbogacone wapniem, aby zapewnić odpowiednie spożycie tej substancji.

Ogólne zalecenia dotyczące zdrowej diety:
Zaleca się spożywanie dużych ilości warzyw i owoców, aby dostarczyć organizmowi witamin i minerałów oraz błonnika, który wpływa korzystnie na trawienie.
W diecie powinny znaleźć się również źródła białka, takie jak chude mięso, ryby, jaja, fasola, soczewica, tofu.
Warto wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak brązowy ryż, chleb razowy, makaron z pełnego ziarna, które zapewnią organizmowi energię i błonnik.
Unikaj przetworzonej żywności, fast foodów, słodyczy, tłustych i wysokokalorycznych produktów.
Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu, picie wody jest niezwykle ważne dla utrzymania dobrego zdrowia.
W przypadku problemów zdrowotnych i nietolerancji pokarmowych warto zasięgnąć porady lekarza lub dietetyka, którzy pomogą w doborze odpowiedniej diety i suplementacji, jeśli to konieczne.

Podsumowując, dieta powinna być zrównoważona i dostarczać organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, a jednocześnie unikać pokarmów, które mogą pogarszać objawy chorób. W przypadku kamieni nerkowych warto unikać pokarmów bogatych w szczawiany i wapń, a zwiększyć spożycie magnezu. W przypadku refluksu warto unikać pokarmów, które mogą zwiększać ilość kwasu w żołądku, a zwiększyć spożycie błonnika. W przypadku nietolerancji białka mleka krowiego należy unikać produktów mlecznych i wybierać alternatywne źródła białka i wapnia.

Rozumiem, że masz wiele różnych czynników i dolegliwości zdrowotnych, które wpływają na to jak wygląda Twoje odżywianie. Oto kilka wskazówek żywieniowych, które mogą być pomocne w utrzymaniu zdrowia i dostarczeniu niezbędnych składników odżywczych w codziennym jadłospisie:

1. Kamienie nerkowe:
Spożywaj odpowiednią ilość płynów: wypijaj dużo wody i unikaj odwodnienia. Picie wystarczającej ilości płynów może pomóc w rozpuszczeniu kryształów i zmniejszeniu ryzyka tworzenia się nowych kamieni.
Ogranicz spożycie szczawianów wapnia z produktów spożywczych: niektóre pokarmy, takie jak szpinak, rabarbar, czekolada, pomidory i orzechy, mogą zawierać ich duże ilości, które mogą przyczyniać się do tworzenia się kamieni szczawianowych. Możesz ograniczyć spożycie tych pokarmów lub jeść je w umiarkowanych ilościach.
Zwiększ spożycie wapnia: paradoksalnie, spożywanie odpowiedniej ilości wapnia może pomóc w zapobieganiu tworzeniu się kamieni szczawianowych. Znajdź najlepsze źródła wapnia dla siebie, m.in. napoje i jogurty roślinne wzbogacane w wapń, brokuły, sardynki, tofu, sezam, suszone morele, pomarańcze.
Obniż spożycie sodu: spożywanie zbyt dużej ilości sodu może prowadzić do zwiększonego wydalania wapnia z organizmu. Ogranicz spożycie soli, przetworzonych produktów spożywczych i fast foodów.

2. Refluks:
Unikaj pikantnych, tłustych i ciężkostrawnych potraw: niektóre pokarmy mogą zaostrzać objawy refluksu, dlatego unikaj ostrych przypraw, tłustych potraw, smażonych potraw i dań ciężkostrawnych. Wybieraj łagodne i mniej obciążające posiłki, głównie gotowane, duszone, pieczone i smażone krótko na oliwie.
Należy ograniczyć spożycie cytrusów, pomidorów, kawy, alkoholu i napojów gazowanych, ponieważ mogą one zwiększać pH w żołądku.
Unikaj późnych posiłków przed snem: stosuj się do zasady, że ostatni posiłek powinien być spożyty co najmniej 2-3 godziny przed snem. Unikaj też przekąsek tuż przed snem.

3. Alergia na białko mleka krowiego:
Znajdź alternatywne źródła białka: Istnieje wiele innych źródeł białka poza mlekiem krowim. Możesz wybierać mięso, ryby, warzywa strączkowe, jaja, soję, orzechy, produkty roślinne i nasiona jako alternatywne źródła białka.
Skonsultuj się z dietetykiem, który pomoże opracować odpowiedni plan żywieniowy, uwzględniając alergię na białko mleka krowiego i inne potrzeby żywieniowe.

4. Zachowanie odpowiedniej równowagi:
Spożywaj różnorodne posiłki: staraj się spożywać różnorodne grupy pokarmów, aby dostarczyć organizmowi zróżnicowane składniki odżywcze.
Utrzymuj regularne posiłki: staraj się spożywać regularne posiłki i nie pomijaj żadnego z nich. To pomoże utrzymać równowagę energetyczną i zapobiegnie uczuciu ciągłego głodu.

Skonsultowanie się z lekarzem i dietetykiem jest ważne, aby dostosować plan żywieniowy do twoich indywidualnych potrzeb i ograniczeń spowodowanych występującymi chorobami. Życzę powrotu do zdrowia!