Dzień dobry, mam pytanie czy to jakieś zaburzenie/''złosliwosc'' jakas mózgu, a mianowicie w myślach

2 odpowiedzi
Dzień dobry, mam pytanie czy to jakieś zaburzenie/''złosliwosc'' jakas mózgu, a mianowicie w myślach lub słownie mówie czasem mój, np. Panie Jezu mój, a mój mózg zniekształca to np. na gnój, takie złośliwości dotyczą zazwyczaj '' świętości''-jakby mi ktoś podmienił w głowie nazewnictwo,często nawet nie zdąże nawet dobrze pomyśleć o jakimś św. imieniu i już jakiś brzydki wyraz jest w głowie-zamiennik łagnego, ale nie tylko, często są też myśli jakby złorzeczące, ktoś leży w szpitalu i mówie np. do kogoś, że mam nadzieję, że ta osoba z tego wyjdzie, a w głowie jawi się myśl, że zdechnie, albo dobrze mu tak. To są mysli, które czesto mnie przerażają, bo nie mam złych intencji i nie wiem co to jest. Ostatnio się nawróciłam i takie coś nastąpiło po tym, nie wiem czy to jakaś złośliwość mojego mózgu, że zdaje sobie sprawę z tego, ze to są wartościowe rzeczy i etyczne i psoci mi się wysyłając takie ''podmyśli'', żyję w panice, bo nie zawsze się to pojawia jakby nie z mojej woli, czasem przejdzie mi przez głowę myśli: o, już dawno nie przychodzilo mi do glowy zadne obrzydlistwo, ale wtedy powstaje niepokój, lęk, i powstaje w tym momencie właśnie jakaś brzydka myśl. Zyję w strachu, że obrażam tym ciagle Pana Boga (a nie, że nie wierzę w Jego miłosierdzie), że nieustannie tym grzeszę. Proszę o pomoc co to jest, i czy można mi jakoś pomoć? Dziękuję za wyrozumiałość i ewentualne odpowiedzi. Pozdrawiam
To, co Pani opisuje, a więc natrętne myśli niezgodne z Pani intencją (np. bluźnierstwa w trakcie modlitwy) może być objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego. Ważne w tym wypadku jest postawienie odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcie leczenia, bo jest ono dostępne i może Pani przynieść ulgę. Pozdrawiam serdecznie.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry,

Proszę się nie przejmować reakcją samego Pana Boga. Jeśli on istnieje to bez wątpienia nie jest go Pani w stanie obrazić, ani urazić swoimi myślami. Jeśli ma Pani wątpliwości w tym względzie, zachęcam do szczerej rozmowy z księdzem.

Natomiast co do Pani problemu od strony psychologicznej - wygląda na to, że Pani mózg próbuje wyprzeć i stłumić jakieś myśli, które Pani ocenia za niewłaściwe, złe, bluźniercze itp. Tak jakby nie akceptowała Pani, że ma Pani "złą stronę" - taką, która się złości, życzy komuś źle itp. W tej sytuacji myśli zdają się wracać ze zwiększoną siłą.

Wydaje mi się, że na początek dobrze byłoby znaleźć bezpieczne miejsce i bezpieczną osobę, z którą może Pani szczerze porozmawiać o swojej "złej stronie" - poznać ją, zrozumieć, zaakceptować.

Zapraszam na konsultację lub na wizytę u psychoterapeuty najlepiej pracującego w nurcie poznawczo-behawioralnym.

Pozdrawiam i powodzenia!