Dzień dobry, mam pytanie, czy pustka w głowie, brak myśli i problemy z koncentracją mogą być spowodo

4 odpowiedzi
Dzień dobry, mam pytanie, czy pustka w głowie, brak myśli i problemy z koncentracją mogą być spowodowane nerwicą? Co z tym zrobić? Zmagam się z nerwicą, niedawno rozpocząłem terapię. Od jakiegoś czasu mam te dziwne objawy, pustka w głowie, brak myśli. Myśli nie przepływają mi swobodnie przez umysł tylko muszę się wysilić aby o czymś pomyśleć, nie wiem jak to inaczej opisać. Na dodatek mam wrażenie ubogości słownej, jakby zakres mojego słownictwa się zmniejszył. Ciężko mi rozmawiać z ludźmi. Mam trudności ze spontaniczną wypowiedzią. W głowie cały czas nic. Powoduje to uczucie niepokoju, lęku i frustracji. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry, Świetnie, że rozpoczął Pan terapię - tutaj terapeuta może też pomóc w pogłębionej weryfikacji przyczyn takich objawów. A może być ich wiele, w tym także wymieniona przez Pana nerwica, ale także np. depresja, zaburzenia lękowe, niedobory witamin i składników odżywczych. Proszę porozmawiać z terapeutą o Pana objawach. Warto także wybrać się do lekarza rodzinnego, który zleci diagnostykę pod kątem somatycznych źródeł takich objawów. Niezależnie od wszystkiego, zachęcam do dbania o odpowiednie nawodnienie (paradoksalnie czasami to może być przyczyna problemów z koncentracją), zbilansowaną dietę, jakościowy sen oraz ruch. Warto także wprowadzić do rutyny swojego dnia techniki relaksacyjne, aby mniejszych negatywne skutki stresu. Pozdrawiam serdecznie!

"Pustka w głowie" może być reakcją obronną psychiki przed niepokojącymi myślami. W takim razie jest to całkiem zdrowa reakcja psychiki na negatywne myśli. Jest to stan niczym Panu nie zagrażający a nawet może być bardzo przyjemny, jeśli go się nie bać. Na przykład mniszy buddyjscy codziennie kilka godzin poświęcają medytacji obecności "tu i teraz", by osiągnąć ten stan. Więc nie trzeba tego stanu się bać i spokojnie pracować z swoim psychoterapeutą nad swoimi przekonaniami, ponieważ z nich pochodzą wszystkie myśli.
Polecam skonsultować wszelkie wątpliwości z psychoterapeutą do którego Pan uczęszcza. Czasami zdarza się, że trudności związane z uczuciem pustki w głowie, które powoduje niepokój; problemy związane w wypowiadaniem się; oraz trudność w zakresie spontaniczności, mogą być reakcją na stresujące wydarzenia w przeszłości które nie zostały przeżyte na poziomie emocjonalnym. Jeśli w Pana życiu wydarzyło się coś co było dla Pana subiektywnie bardzo trudnym wydarzeniem, warto powiedzieć o tym osobie z której pomocy Pan korzysta, aby mogła jak najlepiej dobrać techniki pomocne w procesie leczenia.
Dzień dobry, pustka w głowie i problemy z koncentracją mogą ale nie muszą być powiązane z nerwicą. Tego typu trudności mogą występować między innymi w związku z: zaburzeniami snu, źle zbilansowaną dietą, niedoborami witamin, nadużywaniem substancji psychoaktywnych, występowaniem innych zaburzeń somatycznych czy psychicznych - lub po prostu kombinacją powyższych. Dodatkowo tak zwana ,,pustka w głowie'' oraz problemy ze skupieniem uwagi mogą być po prostu normatywną reakcją organizmu na stres - przewlekły lub stres związany z niedawnym, silnie stresującym przeżyciem. W obydwu przypadkach ważne jest zadbanie o siebie i o swój dobrostan. Terapia faktycznie może okazać się pomocna również i w tym aspekcie - dlatego napewno warto poruszyć ten wątek z Pana terapeutą. Razem będziecie mogli przyjrzeć się potencjalnym powodom opisywanych przez Pana objawów oraz zastanowić się nad tym co może Pan dalej robić. Aby wykluczyć somatyczne podłoże wspomnianych przez Pana trudności - zdecydowanie warto udać się również do lekarza rodzinnego.