Dzień dobry, mam 44 lata, 178cm wzrostu i ważę 62kg. Od wielu lat bezskutecznie usiłuję podnieść wag

3 odpowiedzi
Dzień dobry, mam 44 lata, 178cm wzrostu i ważę 62kg. Od wielu lat bezskutecznie usiłuję podnieść wagę by osiągnąć wymarzone 70kg. Jestem raczej wysportowany, bez nałogów, regularnie ćwiczę, jednak desperacko chciałbym ważyć więcej. Na przestrzeni lat nie stwierdzono poza zespołem jelita drażliwego żadnych dodatkowych schorzeń. Czy jest dieta (ew suplementy) dzięki którym udałoby się osiągnąć efekt, lub badania które bezwzględnie należałoby przeprowadzić aby uzyskać odpowiedź dlaczego waga stałe jest tak niska?czy jest szansa na współpracę z dietetykiem, który specjalizuje się w tak niecodziennym temacie jak podbijanie wagi?z góry dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry, wbrew pozorom praca z osobami, które dążą do podniesienia masy ciała wcale nie jest rzadka w mojej praktyce. Najczęściej niska masa ciała jest efektem zbiegu kilku czynników, począwszy od uwarunkowań genetycznych co do budowy ciała (szczupła budowa ciała rodziców), ale także pewnych cech odżywiania- niska podaż kalorii lub bardzo zachwiany bilans kaloryczny w dłuższym okresie, czy też nie dostosowanie go do bieżącej aktywności fizycznej. Mogą lecz nie muszą występować zaburzenia endokrynologiczne takie jak nadczynność tarczycy czy zaburzenia wchłaniania, najczęściej jednak wiążą się one z występowaniem odczuwalnych dolegliwości. Aby coś więcej stwierdzić musiałabym przeprowadzić konsultację i ocenić zarówno sposób żywienia jak i dodatkowe czynniki, które mogą mieć wpływ na niedobór masy ciała. Jednak mogę powiedzieć, że dotychczasowa współpraca z pacjentami, którzy dążyli do poprawy stanu odżywienia i wzrostu masy ciała była bardzo owocna, choć wymagała dużego zaangażowania w kwestii utrzymania odpowiedniej wartości odżywczej diety. Zapraszam w sprawie konsultacji do kontaktu telefonicznie lub mailowo przez stronę poradni Profidiet (dietetyk.wroclaw.pl)

Dobry dzień! Gratuluję wysokiej aktywności fizycznej i dbania o swoje zdrowie. Jeśli dążysz do zwiększenia masy ciała, istnieje kilka strategii, które możesz rozważyć, przy jednoczesnym zapewnieniu zdrowego i zrównoważonego podejścia.

Przede wszystkim ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, którzy mogą dokładnie ocenić Twoją sytuację i dostosować plan działania odpowiednio do Twoich potrzeb. W przypadku Ciebie, gdzie utrzymywanie wyższej masy ciała jest trudne, korzystne może być zasięgnięcie porady specjalisty.

Oto kilka ogólnych zaleceń, które mogą pomóc w osiągnięciu Twojego celu:

Zwiększ kaloryczność: Skup się na spożywaniu większej liczby kalorii niż jesteś w stanie spalić. Zwiększ spożycie pokarmów bogatych w wartości odżywcze, takich jak pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze (np. awokado, oliwa z oliwek, orzechy), białko (np. kurczak, ryby, tofu) oraz owoce i warzywa.

Częste posiłki: Staraj się jeść częściej, aby dostarczać organizmowi regularne dawki energii. Możesz rozważyć spożywanie 5-6 mniejszych posiłków dziennie zamiast 3 dużych.

Zwiększ spożycie białka: Białko jest ważne dla budowy mięśni. Dodaj do swojej diety źródła białka, takie jak jaja, mięso, ryby, nabiał, rośliny strączkowe i produkty sojowe.

Wysokokaloryczne przekąski: Wprowadź do swojej diety zdrowe przekąski o większej kaloryczności, takie jak orzechy, suszone owoce, hummus z warzywami, batoniki musli itp.

Suplementy: Jeśli trudno jest Ci uzyskać odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych z diety, możesz rozważyć suplementację. Jednak przed rozpoczęciem suplementacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby uzyskać odpowiednie zalecenia i uniknąć ewentualnych skutków ubocznych.

Ponadto, zlecanie dodatkowych badań medycznych, takich jak badanie hormonalne czy badania czynności tarczycy, może być przydatne w celu wykluczenia ewentualnych ukrytych przyczyn niskiej masy ciała. Lekarz może również zasugerować dalsze kroki lub skierować Cię do specjalisty w przypadku potrzeby.
Dzień dobry, pacjenci dążący do zwiększenia masy ciała nie są rzadkością w gabinetach dietetyków, zapraszam więc do współpracy, wspólnie na pewno uda nam się opracować skuteczny plan prowadzący do osiągnięcia Twojego celu. Niska waga może być wynikiem różnych czynników. Szybki metabolizm - niektóre osoby mają naturalnie szybszy metabolizm, co oznacza, że spalają więcej kalorii i mają trudności z utrzymaniem wagi. Niewystarczające spożycie kalorii - jeśli spożywasz mniej kalorii, niż organizm potrzebuje, może to prowadzić do utraty masy ciała. Zwiększone zapotrzebowanie energetyczne - wysoka aktywność fizyczna, intensywne ćwiczenia, ciężka praca fizyczna lub wysokie stresy mogą zwiększać zapotrzebowanie organizmu na energię i prowadzić do utraty wagi. Zaburzenia metaboliczne - niektóre choroby metaboliczne, takie jak nadczynność tarczycy (hipertyreoza), cukrzyca, celiakia lub inne choroby układu pokarmowego, mogą wpływać na utratę masy ciała. Zespół jelita drażliwego może objawiać się różnymi objawami, takimi jak bóle brzucha, wzdęcia, nieregularne wypróżnienia. Chociaż IBS może powodować nieprzyjemne objawy jelitowe, nie zostało potwierdzone, że prowadzi do znaczącej utraty wagi. Aby ustalić przyczynę Twojej sytuacji warto skonsultować się z dietetykiem. Dietetyk przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, oceni Twoją dietę i styl życia oraz zaleci odpowiednie badania diagnostyczne. Niektóre z potencjalnych badań, które mogą być przydatne, to badanie poziomu hormonów tarczycy, badanie poziomu witamin i minerałów, badanie czynności jelit (np. kolonoskopia) oraz badanie poziomu białka i innych wskaźników stanu odżywienia. Obecnie trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Twoje pytanie, ale poniżej zamieszczam kilka podstawowych porad. Zwiększ spożycie kalorii - skoncentruj się na spożywaniu większej ilości kalorii niż dotychczas, ale nie na pustych kaloriach. Wybieraj zdrowe i pożywne źródła kalorii, takie jak pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, nasiona, tłuste ryby, awokado, oliwa z oliwek i zdrowe tłuszcze. Zwiększ spożycie białka - białko jest istotne dla wzrostu masy mięśniowej. Włącz do swojej diety źródła białka, takie jak chude mięso, drób, ryby, jaja, rośliny strączkowe, nabiał. Posiłki częstsze i większe porcje - zwiększ liczbę posiłków w ciągu dnia i stawiaj na większe porcje, aby dostarczyć organizmowi więcej kalorii i składników odżywczych.
Zdrowe przekąski - wprowadź do swojej diety zdrowe przekąski bogate w kalorie, takie jak orzechy, suszone owoce, pełnoziarniste herbatniki, hummus czy kanapki z awokado i masłem orzechowym. Monitoruj postęp - prowadź dziennik żywieniowy, w którym będziesz rejestrować spożywane posiłki i kalorie. To pomoże śledzić postępy i dostosować dietę w razie potrzeby. Zapraszam na konsultację dietetyczną, również online, po niej będę mogła powiedzieć więcej i zaproponować konkretne rozwiązania.
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.