Dzień dobry, mam 23 lata i dostałam diagnozę osobowości broderline 6 kilka lat temu. Nie ma ani my

2 odpowiedzi
Dzień dobry,
mam 23 lata i dostałam diagnozę osobowości broderline 6 kilka lat temu. Nie ma ani myśli ani tendencji autoagresywnych, suicydalnych. Od 4 lat mam stałą pracę, robię jeden kierunek studiów, realizuje cele długoterminowe, nie nawiązuje żadnych przypadkowych kontaktów, nie podejmuje ryzykownych zachowań, nie mam zjazdów itp i utrzymuje stałe relacje z przyjaciółmi i rodzina diagnoza została postawiona w kontekście lęku przed bliskością, sposobu bycia w relacjach i zaburzeń odżywiania w liceum.
W terapii psychodynamicznej bardzo się męczyłam ze względu na formę i bardzo brakowało mi ludzkiego bycia w kontakcie wsparcia czy przytulenia np po starcie mamy. Obecnie chciałbym przepracować lęk przed bliskością i w tym celu chciałabym iść na terapie gesztalt której koncepcja i forma kontaktu z pacjentem jest bardzo bliska mojemu sercu. Mam jednak wątpliwości bo wszędzie pisze, że najlepsza forma terapii zaburzeń osobowości to psychodynamiczna a ja bardzo nie chce takiej formy kontaktu (dystans fizyczny, mała aktywność terapeuty itp). Czy bpd też można leczyć w gesztalcie?
Dzień dobry! Rekomendacje dotyczące nurtu psychoterapeutycznego w leczeniu konkretnych zaburzeń do jedno. Ważniejsza jest motywacja do pracy, relacja terapeutyczna która ma kluczowe znaczenie. Dlatego jeśli Pan/Pani uważa, że chciałby skorzystać w terapii Gestalt w leczeniu zaburzeń osobowości borderline to uważam, że nie ma na co czekać tylko spróbować:-)

Dzień dobry. W kwestii skuteczności i rekomendacji są oczywiście prowadzone różne analizy i badania. Warto jednak pamiętać, że relacja terapeutyczna jest jednym z najbardziej znaczących czynników leczących. W przypadku osobowości borderline polecana jest również DBT (terapia dialektyczna behawioralna) czy terapia schematów. Mam nadzieję, że uda się znaleźć odpowiedniego terapeutę.
Pozdrawiam
Sylwia Michałowska