Dzień dobry. Mam 13 lat, ważę mniej więcej 47 kg i mam wzrost 158 cm. Nie podoba mi się do końca moj

2 odpowiedzi
Mam 13 lat, ważę mniej więcej 47 kg i mam wzrost 158 cm. Nie podoba mi się do końca moja sylwetka i chciałabym ją poprawić dlatego chciałabym się zapytać jaką dietę lub co powinnam zrobić, aby to poprawić bez późniejszych problemów w stylu zaburzenia hormonalne lub jakiś innych problemów (nie miałam robionych operacji). Będę wdzięczna za odpowiedź i pomoc.
Witam. Najlepiej skontaktuj się z dietetykiem, który zobaczyłby jaka jest przyczyna nadmiernej tkanki tłuszczowej. Nie można ułożyć ogólnej diety. Dietetyk ułożyłby Tobie indywidualne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe oraz przygotował jadłospis wg tego zapotrzebowania. Z Twojego opisu nie można stwierdzić jeszcze przyczyny nadmienej tkanki tłuszczowej, ale być może jest to spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

W tak młodym wieku ważne jest, aby nie stosować drastycznych diet redukcyjnych które grożą wyniszczeniem organizmu (będącego zresztą w fazie intensywnego wzrostu i rozwoju) lub, co gorsza, uzależnieniem i w dłuższej perspektywie rozwojem zaburzeń odżywiania (tutaj temat przerobiłam na własnej skórze).
Ważne, aby porozmawiać z mądrą osobą, doświadczonym dietetykiem i ustalić konkretne cele, niezbyt wyidealizowane. Pani wskaźnik BMI wynosi 18,8 i mieści się niemalże idealnie w normie. Odchudzanie zatem jest możliwe, jednak pod okiem specjalisty i z wyznaczeniem pewnych granic pamiętając, iż organizm w tym wieku jest w takiej fazie rozwoju i nieustannych zmian, iż potrzebuje troskliwszej opieki a nawet lekka nadwaga z czasem może się "wchłonąć" z uwagi na wyższą przemianę materii i metabolizm.