Dzień dobry. Kilkanaście dni temu zmarła moja mama. Zachorowała na covid i trafiła do szpitala, ale

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Kilkanaście dni temu zmarła moja mama. Zachorowała na covid i trafiła do szpitala, ale niestety po 10 dniach nagle jej stan się pogorszył. Rano dostałam z tatą informację ze szpitala, że odeszła.. Problem polega na tym, że o ile czułam ogromny stres, kiedy mama dostała biegunki i drgawek w domu, byłam przerażona że umrze, po śmierci też nie mogłam sobie znaleźć miejsca i czułam ogromny ból, tak od 3,4 dni mam emocjonalną pustkę, kiedy myślę o śmierci mamy wydaje mi się jakby to była zwyczajna myśl, nie mogę płakać, jedynie na siłę, mam wrażenie, że od pogrzebu minął z rok czasu. Nawet, kiedy patrzę na jej zdjęcia to mam wrażenie jakby to była obca osoba. Nie jestem w stanie przeżywać w głowie tego wszystkiego, co się tak szybko potoczyło. Zastanawiam się jak to odblokować, czy to samo przyjdzie w kolejnym etapie żałoby. Czuję się jak monochromatyczny psychopata, który nie jest w stanie nawet myśleć i wspominać żadnych wydarzeń, bo myśli zaraz uciekają. Czy taki stan może być spowodowany psychotropami, które biorę od tygodnia? Momentami aż jestem wściekła na tą blokadę i że może przez te leki nie mogę zatęsknić za mamą, a bardzo tego potrzebuję.
Dzień dobry, proszę przyjąć wyrazy współczucia. Żałoba i uczucia z nią związane są kwestią bardzo indywidualną, nie ma reguł, które mówią jak ją przeżyć. Nie jest to jeden proces, który u wszystkich przebiega w ten sam sposób, wg etapów, które da się przewidzieć. To może być uwalniająca myśl, warto dać sobie na to przyzwolenie, nie mieć oczekiwań dotyczących tego jak ma przebiegać. Może Pani do siebie powiedzieć: to co czuję jest normalne, moje przeżycia są ważne, moje tempo jest w porządku. Spodziewamy się, że na początku żałoby będziemy doświadczać bardzo silnych emocji, jednak uczucia na początku mogą nie być intensywne np. z powodu szoku. Leki psychotropowe również mogą zmienić subiektywnie odczuwane emocje, można to skonsultować z lekarzem, który je przepisał. Jeśli chciałaby Pani poczytać więcej na temat przekonań w żałobie to może zainteresuje Panią wpis na mojej stronie internetowej (wpis na temat przekonań, które utrudniają przeżycie żałoby). Odnośnik do strony znajdzie Pani na moim profilu. Pozdrawiam serdecznie.

Droga Pani, bardzo współczuję straty mamy.
Każdy z nas nieco inaczej przechodzi przez czas żałoby, inne towarzyszą emocje i myśli. Nie ma jednego wzoru żałoby, według którego mamy się poruszać bo tak jest właściwe.
Być może leki tak na Panią oddziaływują, że wyciszają, wygłuszają emocje, łagodzą napięcie, stąd nie ma płaczu, złości, niedowierzania śmierci bliskiej osoby, które najczęściej pojawiają się w pierwszej fazie żałoby.
Żałoba to proces, to zmienność emocji i myśli.
Jeśli będzie potrzebowała Pani dalszego wsparcie, zapraszam na konsultację Pozdrawiam serdecznie Joanna Jaworska