Dzień dobry, jestem 21-letnią dziewczyną i nie umiem powiedzieć ,,r". Wymawiam tę głoskę jak dźwięk

4 odpowiedzi
Dzień dobry, jestem 21-letnią dziewczyną i nie umiem powiedzieć ,,r". Wymawiam tę głoskę jak dźwięk zbliżony do ,,j" lub ,,y". Ponieważ mam dość głęboką wadę wymowy zawsze starałam się unikać słów z głoską R. Z tego powodu też w szkole krępowałam się podczas odpowiedzi ustnych, czytania na głos czy wystąpień publicznych. Na szczęście wiele osób uważa, że to urocze jak nie wymawiam ,,r", mój chłopak mówi, że to nawet seksowne. Nigdy nie leczyłam się logopedycznie, a teraz wstydzę się iść z tym do logopedy, bo jako dorosła dziewczyna wymawiam ,,r" jak małe dziecko. Czy są jakieś skuteczne ćwiczenia dla języka na pozbycie się tej wady wymowy w warunkach domowych? Ile czasu zajęłoby mi samodzielne wywołanie głoski R? Ewentualnie jak używać wibratora logopedycznego, by wprowadzić w drgania czubek języka?
Dzień dobry,
jest wiele skutecznych metod ale ważna jest szczegółowa diagnoza i praca w gabinecie bo ćwiczenia wymagają dużej kontroli ze strony specjalisty. To jest pozycjonowanie żuchwy i języka.
Sugeruję wizytę: Diagnoza neurologopedyczna z opinią - 350 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Kości żuchwy są już ukształtowane. Język jest przyzwyczajony. Odzwyczajenie i nauka na nowo wymaga czasu i pilności. Nie ma pewności co do efektów oddziaływań. 1. Na pewno jest wędzidełko do oceny przez logopedę. Po 2. Skoro Pani o tym wspomina tutaj to warto coś w tym kierunku zrobić.
Dzień dobry, warto zgłosić się do logopedy, który wykona szczegółową diagnozę i dopasuje ćwiczenia do Pani potrzeb. Pracując samodzielnie może Pani wywołać nieprawidłowo głoskę r, może to wpłynąć na powstawanie kolejnych nieprawidłowości w obrębie narządów mowy. Logopeda pokaże jak ćwiczyć, na co zwrócić uwagę i jaką kolejność ćwiczeń zastosować, aby terapia była skuteczna i trwała. Pozdrawiam serdecznie i trzymam za Panią kciuki.
U osób dorosłych można z powodzeniem wywołać czy skorygować wymowę głoski r. Zapraszam na konsultacje on line. Janina Nowacka