Dzień dobry! Jakie mogą być przyczyny tego że nigdy jeszcze się nie zakochałem? Mam 18 lat za 2 mies

2 odpowiedzi
Dzień dobry! Jakie mogą być przyczyny tego że nigdy jeszcze się nie zakochałem? Mam 18 lat za 2 miesiące. Chciałbym się zakochać ale nie potrafię. Niedawno koleżanka wyznała mi miłość ale ja nic do niej nie czuję i jestem tego pewny. Temat zakończyliśmy bo nie chciałem próbować i potem jej skrzywdzić kiedy wiem że na pewno nic nie czuję. Czuję że była to dobra decyzja ale martwię się czemu ja w nikim się jeszcze nie zakochałem. Czy są jakieś sposoby żeby być bardziej podatnym na to uczucie lub czy to możliwe że nie potrafię się zakochać i nie zakocham się już Dodam że nie jestem aseksualny i czuję pociąg seksualny więc to nie powód. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
Kiedy czytam Twoją wiadomość zastanawia mnie jak wyglądają Twoje relacje z innymi w ogóle? Czy jest tak, że masz bliskie relacje z innymi, jak się w nich odnajdujesz? Czy przyjaźnisz się z kimś, z dziewczynami, czy z chłopakami? Gdzie jest granica 'zakochania'? Czy jest tak, że zdarza się z kimś czuć bliską relację i także zdarza się czuć pociąg seksualny, ale nie zdarza się żeby czuć jedno i drugie do tej samej osoby?
Być może kłopot tkwi w sposobie wchodzenia w bliskie relacje z ludźmi w ogóle, w tym w relacje miłosne. A być może trudność pojawia się wtedy kiedy miałbyś połączyć bliską relację z seksualnością.
Wydaje się, że jest to temat, z którym warto udać się do specjalisty, aby lepiej zrozumieć naturę problemu. Jesteś młodą osobą i przyjrzenie się tematowi na tym etapie może być bardzo wnoszące we wchodzeniu w dorosłość.
Problemy z zakochaniem się wydają się w głównej mierze dotyczyć życia psychicznego, nie są wrodzone i niezmienne, warto nad nimi popracować, bo dużo może się w tej kwestii odmienić.
Życzę powodzenia i pozdrawiam,
Beata BP

Dzień dobry,

to, że w wieku 18 lat jeszcze się Pan nie zakochał nie jest niczym niepokojącym. Nie ma żadnych norm, które by określały to, w jakim wieku powinniśmy się zakochać. Jest to kwestia bardzo indywidualna, która wynika z naszej osobowości, charakteru, ale tez otoczenia i ludzi, którymi się otaczamy. Rozumiem, że niepokoi Pana to, że jeszcze się Pan nie zakochał. Tutaj zachęcałabym do przyjrzenia się temu, czy faktycznie wewnętrznie odczuwa Pan taką potrzebę, czy może wynika to z jakiejś presji społecznej? Często jest tak, że im bardziej skupiamy się na tym, aby cos się wydarzyło, to mimo wszystko to się nie dzieje. Dlatego zachęcałabym Pana, aby na tym etapie życiowym skupić się na sobie, rozwijaniu swoich pasji, zainteresowań, tworzeniu relacji z ludźmi, bo to wszystko nas rozwija i sprawia, że budujemy i umacniamy siebie oraz kreujemy zdrową relację ze sobą. Dzięki temu jesteśmy też bardziej otwarci na uczucia i emocje innych oraz potencjalne związki romantyczne.
Życzę powodzenia i pozdrawiam!
Joanna Szlasa-Więczaszek