Dzien dobry, do ktorego roku zycia zycia dziecko musi odlozyc smoczek? Kiedy wprowadzać pokarmy stal

5 odpowiedzi
Do ktorego roku zycia zycia dziecko musi odlozyc smoczek? Kiedy wprowadzać pokarmy stale do diety dziecka?
Dzień dobry,smoczek do ssania już od 6 miesiąca do 1 roku życia powinien być wycofywany z powodu utrwalania niemowlęcego przełykania.Po 1 roku kształtuje się przełykanie dorosłe oraz rozwijaja dalej szczęka.

Dzien dobry, po pierwszym roku zycia odruch ssania przechodzi w nawyk. Dziecko ktore dlugo ssie smoczek, utrwali niemowlęcy sposob polykania, w ktorym to jezyk znajduje sie miedzy zebami. Prowadzi to do seplenienia miedzyzebowego.
Pokarmy stale włącza sie gdy pojawia sie pierwsze zeby.
Grudki należy wprowadzac dziecku okolo 5-6 msc zycia. Okolo 7 msc dziecko powinno juz gryźć i zuc pokarmy stale.
Dzień dobry. Wskazane do 18m.ż od 1 roku utrwala się już odruch ssania A pokarmy 5-6 m.ż. gryzonie po 1 r.ż
Optowałabym za jak najwcześniejszym odstawieniem smoczka. 6. miesiąc to dobry czas na rozpoczęcie "odsmoczkowania". Warto jednak zauważyć dwie kwestie: 1. Każde dziecko jest indywiduum i czas odstawiania smoczka może być różny u każdego dziecka 2. Dziecko w zamian za smoczka potrzebuje czegoś innego (zwłaszcza, jeśli smoczek był uspokajaczem) - bliskości rodzica i wspólnie spędzonego czasu np. z książką, zabawką itp. Pokarmy stałe powinny się zacząć pojawiać w diecie dziecka wraz z pojawieniem się zębów ok. 12 miesiąca życia. Już między 8. a 10 miesiącem życia dziecka pojawiają się sieczne zęby mleczne, które umożliwiają odcinanie (odgryzanie) pokarmu. Wraz z pojawieniem kolejnych zębów mlecznych dziecko ma możliwość gryzienia pokarmu.
Większość dzieci samo odrzuca smoczek do 6 mies. życia, kiedy wygasa odruch ssania, a dziecko uczy się regulować emocje w inny sposób. Jeśli jednak tak się nie stanie należy wspomagać ten proces, mając jednak na uwadze, że zabranie dziecku smoczka w nieodpowiednim momencie lub zbyt szybko może skutkować tym, że dziecko znajdzie sobie coś w zamian, np. kciuk. Przedłużające się ssanie smoczka ma wpływ na wyrastające zęby i tym samym zgryz, pracę języka i i połykanie.
Z wprowadzeniem pokarmów stałych nie czekamy oczywiście na pierwsze ząbki, które mogą wyrosnąć zarówno w w 3-4 mies. (czyli za wcześnie na rozszerzanie diety) jak i po 9 mies. (za późno). Najnowsze badania mówią że za względu na ryzyko alergii pokarmowej krytyczny jest 6 mies. i to jest najlepszy czas o ile dziecko przejawia sygnały gotowości do wprowadzenia pokarmów stałych do diety. W miarę sprawnie należy odchodzić od papek na rzecz pokarmów o zróżnicowanej fakturze.