Dzień dobry. Czy są Państwo w stanie podpowiedzieć jakie badania (tzn. morfologia krwi, tarczyca it

4 odpowiedzi
Dzień dobry.
Czy są Państwo w stanie podpowiedzieć jakie badania (tzn. morfologia krwi, tarczyca itp.) najlepiej wykonać przed pierwszą wizytą u dietetyka? Moja dieta wymaga pewnych zmian (delikatnie mówiąc) i zastanawiam się nad skonsultowaniem tego ze specjalistą, wobec czego chciałbym się do takiego spotkania jak najlepiej przygotować.
Witam serdecznie, osobiście zapraszam najpierw pacjentów na konsultację, a po wywiadzie, gdzie znam już problem i cele pacjenta podaję konkretne badania do zrobienia, które pacjent dostarcza do mnie, a ja robię internetowo ich interpretację, a jeśli jest jeszcze potrzeba to na najbliższej konsultacji wracam do wyników badań. Celowo nie podaję badań przed wizytą, ponieważ nie wiem zupełnie z czym dany pacjent kieruje się do mnie. Dla Pani również musiałabym wymienić minimum 30 badań, by prawdopodobnie w coś "trafić", a być może większość nie byłaby potrzebna. Pozdrawiam, Agnieszka Wiśniewska - Warneńska Dietetyk Kliniczny

Każdy dietetyk pracuje na swój sposób, takimi podstawowymi badaniami jest na pewno morfologia, ogólne badanie moczu, glukoza, profil lipidowy, a także oznaczenie TSH. Takie badania i tak należy na bieżąco kontrolować co najmniej raz w roku. Jednak ja zawsze podczas pierwszej wizyty, po przeprowadzonym wywiadzie stwierdzam co należałoby zbadać i na czym się skupić
Pozdrawiam
Przed pierwszą wizytą warto wykonać następujące badania:

– pełna morfologia,

– glukoza i insulina na czczo,

– pełny lipidogram (cholesterol całkowity, cholesterol frakcji LDL, cholesterol frakcji HDL, trójglicerydy)

– badanie tarczycy: TSH, fT3, fT4, ale przydatne mogą okazać się również przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG) i przeciwciała przeciwko peroksydazie (anty-TPO)

– OB oraz CRP,

– próby wątrobowe: ALAT, AspAT, ALP, BIL (bilirubina całkowita), GGTP (gamma-glutamylotranspeptydaza),

– badanie ogólne moczu,

– witamina D3.

– kwas moczowy, mocznik, kreatyna.

Może być też sytuacja, że podczas wizyty u dietetyka, dietetyk poprosi o wykonanie jeszcze jakichś badań jeśli zauważy, że istnieje taka potrzeba.
Dzień dobry, na wizytę warto zabrać podstawowe badania, które powinno się wykonywać profilaktycznie raz do roku takie jak morfologia, badanie moczu, glukoza, profil lipidowy. Pozostałe badania, które należałoby wykonać zależą od występujących u Pacjenta jednostek chorobowych, samopoczucia i problemu z jakim się zgłasza. Po przeprowadzeniu wywiadu, jeśli będzie taka potrzeba dietetyk podpowie jakie inne badania warto wykonać. Pozdrawiam