Dzień dobry, Czy podczas terapii należy pracować nad samooceną? Od dłuższego czasu boli mnie to,

2 odpowiedzi
Dzień dobry,

Czy podczas terapii należy pracować nad samooceną? Od dłuższego czasu boli mnie to, że mam znacznie mniej pozytywnych cech niż większość ludzi, ale nie pomaga mi szukanie swoich pozytywnych cech. Pomaga mi za to rozwijanie się i uzyskiwanie nowych osiągnięć, dzięki czemu nie mam takiego poczucia "odstawania" od innych. Jednak psychologowie uważają, że każdy człowiek ma tyle samo pozytywnych cech. Niestety, ja nie potrafię się z tym zgodzić, wydaje mi się, że niektóre osoby mają więcej talentów, inne mniej. Czy taka postawa przekreśla moją szansę skuteczności w terapii? Czuję się bardzo sfrustrowana, bo nie mogę znaleźć odpowiedniego psychologa. Pozdrawiam
Dzien dobry. Ja zgadzam się z Panią. To jak zachowujemy się w życiu znacznie wpływa na nasze poczucie wartości. Są różne podejścia w psychologii. Polecam Pani materiały Jordana Petersona na ten tamat czyli self esteem. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry, tak jak każdy człowiek ma pani prawo mieć własną opinię na każdy temat. Rozumiem jednak, że za pani frustracją może stać poczucie, że w tym temacie nie czuje się pani rozumiana. Cele terapeutyczne każdorazowo ustalane są z pacjentem w momencie rozpoczynania psychoterapii. Nie ma zatem przymusu pracy podejmowania w psychoterapii pracy stricte nad samooceną, choć często w miarę upływu czasu i lepszego poznawania siebie samoocena często faktycznie wzrasta. Powodzenia!