Dzień dobry, czy do ułożenia diety pod kątem nietolerancji pokarmowej wystarczy badanie IgG czy trze

22 odpowiedzi
Dzień dobry, czy do ułożenia diety pod kątem nietolerancji pokarmowej wystarczy badanie IgG czy trzeba zrobić także IgG4?
Dzień dobry,
na podstawie badania IgG można ułożyć dietę, natomiast jeżeli jest to w Pana/i możliwości warto dodatkowo wykonać badanie IgG4 w celu dokładniejszej diagnostyki.
Serdecznie pozdrawiam! Marta Heller-Surowiec

zalecalabym igg4 poniewaz jest to badanie bardziej swoiste ale jezeli sa juz badania iggto takze mozna ulozyc program zywieniowy pozdrawiam ;-)
Teoretycznie nie musi Pani robić dodatkowych testów. IgG4 jest badaniem, które daje nam większą pewność co do wyników na pograniczu danej intensywności reakcji uzyskanych w zakresie przeciwciał IgG. Zatem to zależy jak wyszły wyniki IgG.
Dzień dobry, im więcej danych się ma, tym dieta jest lepiej dopasowana. Kwestia alergii i nietolerancji pokrmowej, to bardzo złożony problem i często nakładają się alergie o różnym podłożu. Aby zdiagnozować problem, należy zbadać przeciwciała w różnych klasach np. IgE, IgG, czy IgA.

pozdrawiam serdecznie,
Marta Piekut
Dzień dobry,
Badanie IgG4 wskazane jest zwłaszcza
w przypadku długotrwałych, nieswoistych objawów
(np. migreny, problemów skórnych, nawracających
biegunek, zaparć, wzdęć, bólu stawów,
chronicznego zmęczenia czy depresji). Zaleca się zrobić to badanie, ponieważ wynik będzie czytelniejszy oraz łatwiejszy w interpretacji nietolerancji.
wystarczy IgG ale zalezy od chorób i innych dolegliwości
Dzień dobry, oznaczenie IgG4 zaleca się zwłaszcza w przypadku długotrwałych, nieswoistych objawów (problemy skórne, migreny, itd.). Dietę można ułożyć znając wyniki oznaczenia IgG.
W zależności od laboratorium wykonywane są badania IgG lub IgG, czasem jest możliwość wykonania badań na nadwrażliwości pokarmowe w obu klasach. Zarówno mając wyniki badań w jednej jak i drugiej klasie możliwe jest ułożenie odpowiedniej diety. Zapraszam do kontaktu, pozdrawiam Aleksandra Pasich
Witam

Zakres diagnostyki laboratoryjnej określany jest na podstawie wywiadu medyczno-żywieniowego. Poziom IgG nie jest jedynym parametrem uwzględnianym w postępowaniu dietetycznym w przypadku alergii lub nietolerancji pokarmowej.
Witam serdecznie,
Problem nietolerancji pokarmowych to sprawa bardzo złożona, więc im więcej mamy danych, tym łatwiej jest potem dokładnie zdiagnozować problem.
Pozdrawiam
Ewa Zawidzka
Dzień dobry, w celu ułożenia diety eliminacyjno-rotacyjnej w zupełności wystarczą badania na nadwrażliwości pokarmowe typu opóźnionego, a więc IgG-zależne.
Dzień dobry,
Aby ułożyć dietę uwzględniającą nietolerancje pokarmowe potrzebne jest badanie miana klas IgG grupy od 1 - 3, ponieważ badanie w klasie miana IgG total tj. całkowite oraz IgG4 nie jest szczególnie ważne przy układaniu diety.
Każda osoba produkuje IgG4 względem białek pochodzących z różnych produktów czy tworzyw (np. lateks) i nie jest to klinicznie istotne w przeciwieństwie do klas IgG 1 - 3. Dzięki badaniu tych klas, możemy wykluczyć produkty z diety, na które mamy nietolerancje, bądź wprowadzić dietę eliminacyjno-rotacyjną w zależności od mocy nietolerancji na dane produkty.

Pozdrawiam
Piotr Luboński
Żadne z tych badań nie jest właściwe. Aktualnie ani jedno towarzystwo alergologiczne na świecie nie zaleca testów w kierunku nietolerancji IgG zależnych. Jest duże prawdopodobieństwo, że tego typu immunoglobuliny wydzielane są jako normalna, „strażnicza” reakcja układu odpornościowego na pokarm. Ja zalecam Pacjentom wyłącznie testy IgE zależne i samoobserwację na bazie dzienniczka. Testy IgG mają więcej wad, ale ich opisanie wykracza poza możliwości tego portalu.
Dzień dobry,
testy IgG na ten moment nie mogą być podstawą do ułożenia diety, ponieważ takie testy nie są uznawane za wiarygodne przez żadne towarzystwo alergologiczne.

Źródło: Gocki J., Bartuzi Z.: Role of immunoglobulin G antibodies in diagnosis of food
allergy. Advances in Dermatology and Allergology 2016; 4 (33): 253-256.

Z poważaniem,
Sławomir Kula
Witam serdecznie,
Ja pacjentom polecam wykonanie badania IgE. Jest bardziej wiarygodne pod względem alergii i nietolerancji pokarmowych.
Pozdrawiam
mgr Agnieszka Blumczyńska
Dietetyk kliniczny
Witam IgG wystarczy
Witam,
do ułożenia diety pod kątem nietolerancji pokarmowych wystarczy badanie IgG, jednak ja spotkałam się z takimi formami badań kiedy są one wykonywane równocześnie :)
W razie jeszcze jakichkolwiek pytań zapraszam serdecznie do kontaktu
Sylwia Jajuga Mój Dietetyk
To wszystko zależy od podejrzenia nietolerancji lub alergii. Myślę, że alergolog najlepiej będzie wiedział w jakim kierunku diagnozuje Pacjenta i wypisze prawidłowo skierowanie.
Jakiej nietolerancji dotyczy badanie?
Podczas badania bada się wszystkie przeciwciała IgG, ale przede wszystkim przeciwciała IgG1 i IgG3, czyli takie ktore sa odpowiedzialne za tworzenie kompleksów immunologicznych i rozwój stanu zapalnego w organizmie. Trzeba się również dowiedzieć czy na pewno mamy doczynienia z nietolerancją pokarmową czy może jednak z alergią ponieważ są to dwa zupełnie inne schorzenia.
Witam serdecznie, niestety wg. aktualnej wiedzy medycznej testy w klasie IgG zależnej nie wnoszą nic do diagnostyki, ponieważ nie są miarodajne. pozdrawiam
Zgodnie z obecną wiedzą tylko IgE są miarodajne w diagnostyce alergii.
Należy zrobić testy IgE oraz dodatkowo obserwować swoje objawy. Jest to jedyna metoda rekomendowana przez towarzystwa naukowe oraz udokumentowana przez EBM (evidence based medicine).