Dzień dobry. Chodzę na terapię do psychoterapeuty. Byłam już na 20 spotkaniach. Mam wrażenie, że nic

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Chodzę na terapię do psychoterapeuty. Byłam już na 20 spotkaniach. Mam wrażenie, że nic mi nie to pomogło. Po każdej wizycie jeszcze gorzej się czuje, jeszcze więcej płaczę. Ta Pani jest bardzo empatyczna i miła. Chodzi o to, że to jestem bardzo nieśmiała i nie umiem powiedzieć tego co chciałabym. Nie umiem się przed nią otworzyć. Zresztą przed nikim, tylko przed moją mamą. Czy mam dalej przychodzić na te spotkania?
Szanowna Pani
Psychoterapia jest relacją i, jak każda relacja, rozwija się wraz z upływającym czasem. Być może najtrudniejszą decyzję - tę o rozpoczęciu terapii, ma już Pani za sobą. Jeśli Pani istotnym problemem jest nieśmiałość, jeśli ma Pani stałe poczucie, że trudno się Pani otworzyć przed drugim człowiekiem, opowiedzieć o swoich problemach, zapewne to samo przeżywa Pani w relacji z psychoterapeutką. To naturalne. Gdyby nie miała Pani problemu, nie odczuwała cierpienia, które jest jego skutkiem, nie szukałaby Pani pomocy. Na pewno warto dać sobie czas. W psychoterapii często przez długie miesiące po jej rozpoczęciu pacjent odczuwa lekkie pogorszenie funkcjonowania, a nie poprawę. Wynika to z faktu, że często po raz pierwszy od dawna dopuszcza do siebie emocje, które na co dzień wyrzuca poza nawias życia. W pierwszej fazie więc często pacjent niejako uczy się od nowa życia z własnymi emocjami, ich zmiennością, siłą. To jednak dopiero początek. Nie mam wątpliwości, że dalsza praca z terapeutą empatycznym, rozumiejącym, zaangażowanym w to, co robi, może Pani jedynie pomóc.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień Dobry, proponuje omówić szerzej ten temat podczas wizyty ze specjalistą. Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.