Dzień dobry. Chciałbym sie zapytać skoro potas obniża ciśnienie krwi przy nadciśnieniu, to czy osoby

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Chciałbym sie zapytać skoro potas obniża ciśnienie krwi przy nadciśnieniu, to czy osoby z niskim ciśnieniem powinni jeść produkty bogate w potas (np. banany)? Bo czytałem w internecie, że przy wysokim ciśnieniu trzeba spożywać potas i przy niskim ciśnieniu. To jest wedlug mnie takie nielogiczne. Czy to działa tak, że przy nadciśnieniu potas obniża ciśnienie, a przy niskim ciśnieniu podwyższa? Proszę mi to wytlumaczyc, bo ja tego nie rozumiem.
Dzień dobry! Zrozumienie, jak potas wpływa na ciśnienie krwi, może być zagmatwanym tematem, ale postaram się to wytłumaczyć w prosty sposób.

Potas jest ważnym składnikiem diety, który odgrywa kluczową rolę w regulacji ciśnienia krwi. W przypadku nadciśnienia tętniczego (wysokie ciśnienie krwi), potas działa korzystnie na organizm, ponieważ pomaga w zredukowaniu ilości sodu w organizmie. Wyższa zawartość potasu sprzyja eliminacji nadmiaru sodu, co pomaga zmniejszyć objętość krwi krążącej, a w efekcie obniżyć ciśnienie krwi.

Z drugiej strony, jeśli ktoś ma niskie ciśnienie tętnicze (hipotensję), zwiększenie spożycia potasu może mieć nieco inny wpływ. Potas może prowadzić do dalszego obniżenia ciśnienia krwi u tych osób, co nie jest pożądane w przypadku już niskiego ciśnienia.

Ważne jest więc zrozumienie, że potas jest korzystny dla regulacji ciśnienia krwi w przypadku nadciśnienia, ale może nie być zalecany dla osób z niskim ciśnieniem, zwłaszcza w dużych ilościach. Osoby z niskim ciśnieniem powinny skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem większej ilości potasu do swojej diety, aby upewnić się, że jest to bezpieczne i odpowiednie dla ich indywidualnych potrzeb zdrowotnych.

Istnieje wiele innych czynników, które wpływają na ciśnienie krwi, dlatego ważne jest, aby każdy przypadek był oceniany indywidualnie, a zalecenia żywieniowe dostosowane do konkretnych potrzeb danej osoby. Samodzielne diagnozowanie i stosowanie diety na podstawie informacji z internetu może być ryzykowne, dlatego zawsze warto uzyskać fachową opinię lekarza lub specjalisty ds. żywienia.

Warto zweryfikować ilości potasu, które dostarcza nam lek, suplement diety i produkt spożywczy. Potas jest cennym składnikiem dla prawidłowej pracy układu sercowo naczyniowego i w zależności od schorzenia, leków (np. te stosowane przy odwadnianiu mogą zwiększać wydalanie potasu), potrzeby lekarz ustala czy pacjent potrzebuje dodatkowego leczenia czy nie. W pewnych schorzeniach kardiologicznych, po operacjach serca, zastawkach dąży się do określonej wartości potasu np. powyżej 4. Przy niskim ciśnieniu warto też zwrócić uwagę na sód, ale tez magnez i wapń. Prosze zwrócić uwagę, że w układzie okresowym pierwiastków wapń, magnez, sód i potas leżą koło siebie i m.in. dlatego są zależne i warto brać pod uwagę wszystkie wartości.