Dzień dobry, Chciałam zapytać, które badanie IgG będzie dla mnie bardziej wiarygodne. 3 lata t

Dzień dobry, Chciałam zapytać, które badanie IgG będzie dla mnie bardziej wiarygodne. 3 lata temu miałam wykonane badanie IgG na 88 składników. Niestety nie było w tym pakiecie produktów takich jak: kasza gryczana, kasza jaglana, komosa, kokos, spirulina, i inne. Mam nietolerancję na: nabiał, gluten, drożdże, ryż, ziemniaki i kukurydzę. Moje objawy nietolerancji dają o sobie znać zarówno od strony układu pokarmowego, jak i skórnego. Po eliminacji produktów z listy IgG 88 składników, objawy od strony układu pokarmowego ustąpiły, jednak w dalszym ciągu mam wypryski, zaczerwienienie skóry twarzy, wypadanie włosów, osłabienie, bezsenność, a jem codziennie jakieś kasze (komosa, jaglana, gryka). Nie wiem czy je toleruję, bo np w przypadku gryki raz nic mi po niej nie jest, innym razem mam ból żołądka i po 2-4 dniach jakieś wykwity na twarzy, albo zaczerwienioną twarz i spadek humoru. Chcę teraz wykonać badanie na 268 składników, ale nie wiem, które badanie mam wybrać: IgG czy IgG4? Dziękuję za odpowiedź, Wszystkiego dobrego.

4 odpowiedzi


Witam. Wybór badanej podklasy immunoglobulin G uzależniony jest od występujących dolegliwości. Najczęściej wykonuje się badanie całościowych IgG - pozwalają na prawidłową diagnostykę w przypadku występowania dolegliwości pokarmowych, które mogą lub nie współwystępować z niespecyficznymi symptomami. Według opisanych dolegliwości które Pani dokuczają warto wykonać IgG4. Jeśli moja odpowiedź na pytanie okazała się pomocną będę wdzięczny z wystawienie opinii. Pozdrawiam Mariusz Bek Dietetyk

MB

Mariusz Bek

dietetyk

Środa Śląska

Umów wizytę

Uzyskaj odpowiedź dzięki konsultacji online

Potrzebujesz porady specjalisty? Zarezerwuj konsultację online: otrzymasz odpowiedzi bez wychodzenia z domu.


Witam, dodałabym od siebie, że być może warto także sprawdzić, czy ma Pani alergie na nikiel. Nikiel można znaleźć się nie tylko w biżuterii, ale także w zbożach. Pozdrawiam i życzę zdrowia :)


Dzień dobry, badania na nietolerancje pokarmowe często nie są wiarygodne, ponieważ są to nietolerancje "nabyte", które mogą być spowodowane wybiórczością pokarmową i zubożeniem mikroflory jelitowej. Warto szukać przyczyny dolegliwości, takich jak: stres, współistnienie pasożytów lub problemy jelitowe. Pozdrawiam


Dzień dobry, testy pokarmowe IgG/IgG4 nie służą do diagnozowania „nietolerancji” pokarmowych. Przeciwciała IgG (w tym IgG4) najczęściej świadczą o kontakcie i tolerancji na dany produkt, a nie o chorobie. Z tego powodu towarzystwa alergologiczne (m.in. EAACI/AAAAI) odradzają ich wykonywanie w tym celu. Rozszerzanie panelu z 88 do 268 składników nie zwiększy wiarygodności wyniku ani nie wyjaśni zmiennych reakcji po kaszach. Co warto zrobić zamiast paneli IgG/IgG4: 1. Usystematyzowana eliminacja i prowokacja wybranych produktów z dzienniczkiem objawów pod opieką dietetyka/lek. – to jedyna metoda, która pokazuje związek przyczynowo-skutkowy. 2. W razie wskazań – diagnostyka różnicowa: celiakia (p/c anty-tTG IgA + całk. IgA), alergia IgE-zależna (testy skórne/IgE), nietolerancja laktozy (test wodorowy), SIBO, refluks/GERD, IBS i wrażliwość na FODMAP. 3. Zmienne dolegliwości skórne i ogólne mogą mieć inne przyczyny niż jedzenie kasz: warto skontrolować ferrytynę, TSH, witaminę D, B12, cynk oraz rozważyć konsultację dermatologiczną/endokrynologiczną. Pozdrawiam serdecznie Bartosz Rudzki

Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.