Dzień dobry, chciałabym dowiedzieć się, jak powinno wyglądać przygotowanie mamy do operacji nowotwor

2 odpowiedzi
Dzień dobry, chciałabym dowiedzieć się, jak powinno wyglądać przygotowanie mamy do operacji nowotworu trzustki pod względem odżywienia. Czy powinna przyjmować białko? W jakiej formie najlepiej, czy mogą to być odżywki białkowe w proszku, czy w płynie w formie nutridrinków? Czy powinna przyjmować również żelazo?
Dzień dobry, ze względu na towarzyszące nowotworom niedożywienie, które jest wynikiem zarówno rozwoju samego nowotworu, ale też braku apetytu chorego i zmniejszonej podaży energii, należy w miarę możliwości przed operacją poprawić stan odżywienia. Stopień niedożywienia u każdego pacjenta może być różny, więc podaż energii należy dostosować do osoby, ale też do jej możliwości przyjmowania pokarmów. Podstawową kwestią jest dostarczanie w diecie wszystkich składników energetycznych, zarówno białka, jak i węglowodanów i małej ilości tłuszczów, ale też warzyw i owoców w łatwostrawnej postaci. Najlepiej, aby posiłki były małe objętościowo, ale spożywane 6-8 razy dziennie, powinny być łatwostrawne (np. rozdrobnione, gotowane, nie powodujące wzdęć). Jak najbardziej wskazane jest w posiłkach uwzględnić żywność specjalnego przeznaczenia żywieniowego, taką jak nutridrinki, które mogą uzupełnić deficyt kalorii. Są one bardzo skoncentrowanym źródłem energii, więc w małej objętości dostarczają dużej dawki energii (ok. 300 kcal/125 ml). Odżywki medyczne trzeba jednak zażywać w odpowiedni sposób, aby spełniły swoją funkcję, między innymi powinny być one dodatkiem żywieniowym. Uzupełnienie żelaza zależy od istniejącego niedoboru, suplementacja żelaza na wyrost nie jest wskazana.

Dzień dobry, przygotowanie mamy do operacji nowotworu trzustki pod względem odżywienia jest bardzo ważne, zwłaszcza, że pacjenci onkologiczni są szczególnie narażeni na ryzyko niedożywienia. Ważne jest, aby dieta była zbilansowana i dostarczała odpowiedniej ilość energii oraz wszystkich makroskładników, zwłaszcza białka, które jest niezbędne do regeneracji organizmu. Białko może pochodzić z różnych źródeł, takich jak mięso, ryby, jaja, bądź też być dostarczane w formie odżywek białkowych w proszku lub płynie, np. w formie nutridrinków. Wszystko zależy od preferencji i możliwości mamy oraz jej tolerancji pokarmowej. Warto uwzględnić w diecie posiłki o mniejszej objętości, ale spożywane częściej oraz zadbać o to, by były łatwostrawne zarówno jeśli chodzi o dobór produktów, jak i sposób obróbki - gotowane, rozdrobnione.
Jeśli chodzi o żelazo, to jego suplementacja powinna być zależna od wyników badań laboratoryjnych i opinii lekarza prowadzącego. W przypadku niedoboru żelaza, może być konieczna suplementacja, jednakże nie powinno się jej stosować bez konsultacji z lekarzem, ponieważ nadmiar żelaza w organizmie również może być szkodliwy.