Dyskopatia wielopoziomowa i decyzja o zabiegu. Proszę o pomoc.

4 odpowiedzi
Dzień dobry,
zwracam się z pytaniem dotyczącym mojej mamy (obecnie 65 lat) i prośbą o poradę w tej sytuacji. Mama od kilku lat zmaga się z problemem bólu kręgosłupa lędźwiowego i towarzyszących temu objawów neurologicznych w obu kończynach dolnych, ale zanim przejdę do samych objawów, wszystko dokładnie opiszę. Na początku stycznia 2011 r. na podstawie skierowania od neurologa mamie wykonano TK odc. lędźwiowego. Stwierdzono małą dyskopatię L2/3, pośrodkową dyskopatię L3/4 oraz pośrodkową dyskopatię L5/S1 z uciskiem na worek oponowy. Ponadto badanie wykazało zmiany zwyrodnieniowe trzonów i zmiany przerostowe w st. międzykręgowych. Neurolog początkowo skierowała mamę na zabiegi fizjoterapeutyczne i rehabilitację, tj. jonoforeza, lampa Sollux, prądy TENS, lasery, Diadynamik, ćwiczenia indywidualne. Zaleciła zażywanie leków: Neuran 100 mg (zwiększając później po kilku latach do 300 mg x 2), przeciwbólowo Anapran 550 mg i Poltram. Ponieważ dolegliwości bólowe utrzymywały się nadal i w pewnych okresach nasilały się, powodując duże trudności w normalnym funkcjonowaniu, neurolog skierowała mamę do poradni neurochirurgicznej celem rozważenia leczenia operacyjnego. W lutym 2014 r. na podstawie wspomnianego wyżej badania TK odc. lędźwiowego z 2011 r., neurochirurg po obejrzeniu TK zadecydował, że ze względu na wielopoziomowość zmian dyskowych odc. lędźwiowego mama nie zostanie zakwalifikowana do leczenia operacyjnego neurochirurgicznego. W karcie wizyty oprócz tego neurochirurg zalecił dalsze leczenie zachowawczo-rehabilitacyjne. Na pytania mamy, dlaczego nie może zostać zoperowana, lekarz neurochirurg wytłumaczył, że jest zbyt duże ryzyko, że po ewentualnym zabiegu mama może - cytuję słowa lekarza - "usiąść na wózku inwalidzkim".

Mama w dalszym ciągu jest prowadzona przez neurologa, ma zlecane rehabilitacje j.w. Tak jak pisałem wcześniej, neurolog zadecydowała o podwyższeniu dawki Neuranu na 300 mg x 2/ dziennie. Bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym utrzymują się nadal, oprócz tego dochodzą dolegliwości neurologiczne - uczucie dużej "ociężałości" nóg, brak czucia w połowie stopy (od połowy do końców palców), uczucie kłującego (piekącego) bólu, przypominającego przeszywanie prądem w obrębie uda prawej nogi, razem z prawym pośladkiem i pachwiną, drętwienie obu nóg, często mama ma trudności z przejściem dłuższego odcinka (np. powyżej pół km). Ostatnio jeszcze zauważyliśmy odczucie parcia na mocz - nie wiem, czy może to być związane ze schorzeniem kręgosłupa? Są również (od czasu do czasu nasilające się) problemy z przysiadem, większym pochyleniem się itp.

W związku ze zmianą miejsca zamieszkania, mama zmieniła neurologa prowadzącego. "Nowa" pani dr neurolog zleciła badanie MR (rezonans) kręgosłupa lędźwiowego i zaleciła ponowną ocenę neurochirurgiczną, tym razem w oparciu o MR, którego mama wcześniej nie miała wykonanego. Podtrzymała także stosowanie Neuranu 300 mg x 2/dziennie i zaleciła dalsze rehabilitacje. Obecnie czekamy na konsultację neurochirurgiczną w ramach NFZ.
Panie Doktorze, bardzo proszę o poradę i jakąś opinię w tej sprawie - czy w takim przypadku jest możliwość zoperowania mamy? Czy mając na względzie wielopoziomowość zmian, operacja byłaby obarczona zbyt dużym ryzykiem niepowodzenia? Co w takiej sytuacji należy zrobić, jakie są szanse na pozytywny wynik operacji - co Pan Doktor o tym wszystkim sądzi? Oczywiście, zdaję sobie sprawę, że taka odpowiedź na odległość bez oglądania badań obrazowych (TK lub MR) może być trudna do udzielenia, niemniej jednak będę bardzo wdzięczny za każdą opinię i sugestię.

Jeszcze raz bardzo proszę o poradę i z góry serdecznie dziękuję.
Witam,
w naszym ośrodku operujemy zmiany wielopoziomowe, ryzyko tego typu operacji nie jest szczególnie większe od zmian na jednym poziomie. Operacje te są przeprowadzane technikami małoinwazyjnymi bez użycia implantów co zmniejsza ryzyko
pozdrawiam
Piotr Winkler

Obecność zmian wielopoziomowych w kręgosłupie nie jest przeciwwskazaniem do leczenia operacyjnego, oczywiście istnieje ryzyko pogorszenia neurologicznego po rozległej operacji, ale są to obecnie sytuacje bardzo rzadkie. W takich przypadkach poza MR analizuje się RTG całego kręgosłupa oceniając balans tułowia w pozycji stojącej i ewentualne wady postawy. Oczywiście mogą istnieć ogólne przeciwwskazania do operacji np. niewydolność krążenia, oddechowa itd. Każdy przypadek wymaga osobnej oceny i ustalenia strategii leczenia.
Witam to czy mame można zoperować czy nie zależy właścieiw od jej stanu klinicznego to znaczy od obciążeń, które mama ma .
Tak więz zawsze podczas kwlafikacji do zabiegu operacyjnego zawsze na szale wagi z jednej strony kładzie się ryzyko , towarzyszace zabiegowi a z drugiej ewentualne korzyści , które płyną z leczenia operacyjnego . Jeśłi korzyści , które może pacjent ewentualnie uzyskać przwyższają ryzyko należy podjąc próbę leczenia oepracyjnego.
Wg Pana opisu sytuacji można podejrzewać u pacjentki objawową stenozę (zwężenie) kanału kręgowego. Ponowna wizyta u neurochirurga z wynikiem aktualnego badania MR jest niewątpliwie dobrym pomysłem. Istnieje zależność pomiędzy większym zakresem operacji a powikłaniami związanymi z leczeniem. Odnośnie możliwości leczenia i ryzyka związanego z ewentualnym leczeniem należy rozmawiać z lekarzem podczas wizyty, tych szczegółów nie da się ustalić bez zbadania pacjenta i analizy zdjęć. Warto przed ew. wizytą uzyskać opinię od lekarza pierwszego kontaktu o stanie zdrowia, może to mieć wpływ na kwalifikację. Ogólnie rzecz biorąc, staramy się stosować metody leczenia adekwatne do patologii, stanu ogólnego i wieku pacjenta biorąc pod uwagę jego aktywność ruchową oraz oczekiwania. W większości przypadków jesteśmy w stanie zaproponować odpowiednie rozwiązanie. W przypadku braku możliwości wykonania zabiegu radykalnego rozważamy możliwość częściowej naprawy sytuacji lub stosujemy metody paliatywne, skierowane na zwalczanie bólu. Mam nadzieję, że częściowo naświetliłem Panu podejście do rozwiązania problemu. Więcej informacji można uzyskać podczas wizyty.