Dyskopatia czy konieczna operacja?

3 odpowiedzi
Witam Panie Doktorze,

mam uprzejme zapytanie bowiem mam problemy z kręgosłupem przede wszystkim konkretnie od roku 2015, dokładnie od września kiedy to trafiłem na SOR z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa L/S. Z RTG wyszło, iż mam zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, zrobiono RTG, w którym stwierdzono " nieznaczny tylny zmyk L5)S1. Poza RTG bez zmian" oraz skierowano do poradni neurologicznej.
W poradni byłem jednakże za bardzo nic konkretnego mi nie poradzono i nie zastosowano żadnego leczenia. Jedynie zalecono przyjmowanie leku Poltram Combo 1x1.
Bóle ustały i w tym roku pojawiły się znowu w 02/2017 z dużo większym natężeniem. Raz bolało, raz nie. Na początku bolało w dolnej części kręgosłupa, zaczęło promieniować do uda prawego, teraz boli od uda do kolana, nieraz promieniuje do łydki. Zgłosiłem się do lekarza rodzinnego i zapisałem po raz kolejny do poradni neurologicznej. Wizytę niestety mam dopiero pod koniec czerwca. Ból się jednak nasila, doszły problemy z podniesieniem się z łóżka, dlatego szukałem pomocy dalej.
Udałem się na wizytę do neurologa, który początkowo zapisał mi zastrzyki sterydowe Dexaven 8mg, przyjmowane przez 10 dni. W trakcie brania zastrzyków brałem Mydocalm Forte równolegle.W okresie podawania tych leków było lepiej, jednakże już w drugiej dobie po skończeniu zastrzyków ból powrócił. Ból przede wszystkim powraca kiedy stoję lub chodzę (ból tylko w pośladku i kolanie, kręgosłup nie boli). Po tym wszystkim skierowano mnie na tomograf komputerowy, który wykazał: Lordoza lędźwiowa zniesiona z prawidłowym ustawieniem kości krzyżowej. Linie kręgosłupowe równe bez załamań. Guzki Schmorla. W trzonie L3 przy dolnej płytce granicznej widoczna jest torbielowata zmiana ogniskowa o śr. 12mm. Poza tym uwidocznione struktury kostne bez zmian ogniskowych i przebudowy kostnej. Wysokość trzonów kręgowych prawidłowa. Na przednich i bocznych krawędziach zaostrzenia. Zwężenia krążka L5-S1. Na poziomie L5-S1 duża przepuklina krążka pośrodkowego - prawostronna w kierunku kanału kręgowego i prawego zachyłka bocznego. Cechy stenozy zachyłkowej prawostronnej. Pogrubienie więzadeł żółtych. Wniosek - cechy dyskopatii, zmiany zwyrodnieniowe". Lekarz zapisał Cataflan 50mg oraz skierował mnie na rehabilitację w postaci wyciągów kręgosłupowych oraz TENS, wszystko odcinka L-S. Po 3 wyciągach stwierdził, ze to mi nie pomaga, tylko szkodzi bowiem ból narasta. Teraz będzie rehabilitacja w postaci zabiegów TENS.
Jestem młodym 33 letnim człowiekiem i jestem załamany. Im więcej czytam, tym więcej mam obaw dotyczących operacji, którą neurolog mi zaleca w przypadku braku rezultatów z rehabilitacji wyciągami oraz zabiegami TENS. Nieraz pojawia się mrowienie w prawej nodze, neurolog stwierdził, iż nie mam czucia bocznego. Nieraz ta noga jest zimniejsza od lewej i wydaje się sztywna.
Mam pytanie uprzejme do Pana Doktora, do jakiego lekarza mam się teraz udać, neurolog sugeruje mi operację, jednak nie jestem do końca o niej przekonany, bowiem jeśli ktoś zoperuje nam rękę, nogę, a zabieg, operacja, nie wyjdzie, mamy jeszcze drugą, z kręgosłupem nie jest tak prosto, ponadto pracuję fizycznie, mam rodzinę, chcę jeszcze używać normalnie życia, mam plany życiowe i to powoduje, iż boję się tej operacji, zastanawiam się czy są inne metody rozwiązania mojego problemu z kręgosłupem? Co by Pan mi doradził? Do jakiego specjalisty się udać i prośba o radę i zaproponowanie sposobu leczenia w moim przypadku. Bardzo proszę o Pan opinię w mojej sprawie. Z góry bardzo dziękuję!!!!
Witam,
proponuję zgłosić się do neurochirurga, zapraszam do naszego Szpitala Świętego Wojciecha. Zabiegi endoskopowe są obecnie bezpieczna alternatywą dla klasycznych operacji
Pozdrawiam
Piotr Winkler

przed decyzją konieczne badanie
Dzień dobry. Proponuję wykonać MR kręgosłupa z kontrastem, ponieważ torbielowata zmiana ogniskowa o śr. 12mm w kręgu L3 nie została dotychczas wyjaśniona. Odnośnie leczenia dyskopatii. Nie każdy pacjent musi być operowany. Większość pacjentów czuje znaczną poprawę po leczeniu zachowawczym. Wskazaniem do operacji jest ubytek neurologiczny w wyniku ucisku na struktury nerwowe lub brak poprawy po rehabilitacji. Jeżeli zlecone przez neurologa zabiegi nie przyniosą poprawy może się Pan zgłosić na konsultację do neurochirurga i omówić możliwości dalszego leczenia. Pozdrawiam