Do kiedy dziecko powinno zacząć gaworzyć? Syn ma skończone 7 miesięcy. Krzyczy i piszczy wypowiadają

4 odpowiedzi
Do kiedy dziecko powinno zacząć gaworzyć? Syn ma skończone 7 miesięcy. Krzyczy i piszczy wypowiadając samogłoski. Mówi brrr, prr, bu, mmm, mu. Czy w jego wieku to jeszcze norma?
Warto by było zobaczyć jak funkcjonuje krtań podniebienie język policzki. Ocena warunków artykulacyjnych wywiad i analiza życia dziecka od poczęcia oraz jego pobieranie pokarmu pomoże ocenić etap rozwoju i mowy.

Dzień dobry witam serdecznie! Głużenie ~ trwa do 6 miesiąca życia, gaworzenie ~ następuje po nim.
Zazwyczaj pod koniec pierwszego roku życia gaworzenie zaczyna łączyć ze sobą różne dźwięki (np. „da-du”). To ostatnia faza gaworzenia, która stopniowo zaczyna mieć cechy mowy.
Warto pokazać buźkę specjaliście :)
W.Obidzińska.
Wizyta kontrolna u logopedy nie zaszkodzi, tylko w ten sposób można ocenić czy dziecko rozwija się prawidłowo :) pozdrawiam
Dzień dobry, etap gaworzenia jest wstępem do późniejszego tworzenia się mowy.Powstaje po 6 m.ż czyli po okresie głużenia.
Na tym etapie obserwuje się:
łączenie samogłosek ze spółgłoską czyli sylaby;
ćwiczenie procesu przepływu powietrza-warto ocenić czy malec wykorzystuje tu pracę odpowiednich mięśni do oddechu mownego;
ćwiczenie mięśni-języka, warg i żuchwy.
Po tym etapie ,w prostej linii niemowlak przechodzi do wypowiadania pierwszych wyrazów, a więc ten proces jest długi do 10-12 miesiąca życia.
Pewne badania wykazują, że poziom etapu gaworzenia jest wskaźnikiem predyspozycji do nauki języka.
Jeśli chciałaby Pani ocenić swoje dziecko to warto zapisać się na konsultację do neurologopedy.Pozdrawiam.Beata Musierowicz
Sugeruję wizytę: Konsultacja online - 175 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.